Show More


Awards Presented by the Modern Languages Department

American Association of Teachers of French

Awarded to the student of French possessing:  “Excellence in the study of French, an overall high scholastic record, and exceptional commitment to the study of French by participation in extracurricular activities related to the French language and the many cultures where it is spoken.”

2006 Taraneh Wilkinson

2007 Sarah Storti

2008 Amanda Gebert

2009 Alicia Kirkham

2010 Danielle Jaegers


Ralph F. Carl Senior French Award

Awarded to the outstanding senior major in French.

1998 Mararisa Stubbs

1999 Anne S. Becker, Lauren M. Scott

2000 Bradley Foss

2001 Kathryn Schlosser

2002 Julie Houston

2003 Alyssa Klein

2004 Abigail Kelly

2005 Hillary Enyart

2006 Anne Burnett

2007 Geoffrey Gertz

2008 Laura Parks

2009 Elizabeth Lambert

2010 Sarah Baker

2011 Matthew Brauer

 

G. Hans Grueninger Award

Awarded to outstanding students studying the German language.

2003 Abby Legge

2004 Mary Evans, Teresa Finn

2005 Alexander Spiridonov

2006 Stephanie Snell, Lindsay Stepp

2007 Michael Roberts

2008 Alison Andrews, Emily Banta, Kendall Grady

2009 John Stallings, Ross Robinson

2010 Janice Williams

2011 Jorie Moss, Colin Hertel


Laurel H. and Esther L. Turk Senior Award

Awarded to the outstanding senior major in Spanish.

1997 Melinda Samp

1998 Alejandro Amezcua

1999 Kimberly E. Gilbert, Anna L. Sobol

2000 Meredith Husak

2001 Christine Dugan

2002 Sarah Batterton, Kristin Spellmeyer

2003 Richard Brown

2004 Betsy App, Laurel Danner, Brady Jones

2005 Sarah Wallace

2006 Erin Greeter

2007 Amanda Fletcher

2008 Kathryn Haklin

2009 Annemarie Alonso, Todd Schmid

2010 Mary Lesch, Rebecca Dray, Jennifer Plymate, Angela Brouse

2011 Kathryn Pfaff, Julia Rohm-Ensing, Rebecca Maddrell



Laurel H. and Esther L. Turk Scholarships

Awarded to students with outstanding achievement and promise who will be juniors or seniors.

1997

Coretta Cooper, Angela Martin, April Maschmeier, Julie Seddelmeyer, Mary Troutwine

1998

Jennifer Aiken, Kimberly Gilbert, Meredith Husak, Anna Sobol, Mary Troutwine

1999

Christine L. Dugan, Ross R. Haynes, Meredith L. Husak, Adam W. Kersey, Nicole A. Kuhn, Blake D. Lesser, Jennifer L.Murman

2000

Sarah Batterton, Kimberly Bousquet, Christine Dugan, Adam Kersey, Nicole Kuhn, Christa Long, Tracey Mastic, YulyNg-Cheung, Renae Rogers, Kristin Spellmeyer

2001

Sarah Batterton, Richard Brown, Carelle Flores, Emily Follas, Joy Lotz, Andy McGovern, Nathan Moch, Anne Plymate, Renae Rogers, Anne Skallerup, Kristin Spellmeyer, Melanie Tchaou

2002

Betsy App, Richard Brown, Emily Follas, Laurel Danner, Brady Jones, Joy Lotz, Andy McGovern, Anne Plymate,Victoria Sharp, Melanie Tchaou

2003

Betsy App, Brian Bales,, Andrew Beardsley, Lindsey Bradford, Jonathan Brown, Stefanie Chambers, Allison Collet, Laurel Danner, Elizabeth Dittman, Hillary Enyart, Elyssa Ferguson, Arthur Fisher, Aliza Frame, Christine Garrabrant, Jeaneva Hollins, Dana Hudson, Brady Jones, Gabrielle Liddil, Amanda Manning, Connie Scott,, Victoria Sharp, Martha Tauke

2004

Anthony Borgman, Allison Collet, Griselda Cortez, Hillary Enyart, Elyssa Ferguson, Aliza Frame, Christine Garrabrant, Erin Greeter, Christina Guzik, Stephanie Hartman, Dana Hudson, Stuart Schussler, Sara Smaltz,, Sara Sonderman, Dustin Milstead, Amber Morgan, Sarah Plymate,Whitney Ramsay, Varinia Salazar, Emily Thornton, Julie Verkamp, Kelli Washburn, Sara Willingham

2005

Anthony Borgman (Honorary), Katie Brus, Amanda Decker (Honorary), Amanda Fletcher, Erin Greeter, Allison Grogan,Griselda Guerrero, Christina Guzik, Carly Hammel, Melyna Hernandez, Libby Huffman, Ariel Lopez, Ryan Orr, Sarah Plymate, Whitney Ramsey, Stuart Schussler, Erik Simmons, Sara Sonderman, Laura Stevens, Jess Sullivan, Emily Thornton

2006

Mary Alonso, Julie Arvis, Katie Brus, John Buchta, Patrick Cisler, Janine Crantz, Zachary Criswell, Mave Davi,s, Amanda Decker, Amanda Fletcher, Gwen Haehl, Melyna Hernández, Carly Hammel, Courtney Keilman, Elizabeth Lathrop, Ryan Orr, Laura Parks, Matthew Rosensteele, Andrew Sawyer, Erik Simmons, Kristin Skowronski, Laura Stevens, Jessica Sullivan

2007

Annemarie Alonso, Julianne Arvis, John Buchta, Jonathan Clevenger, Zachary Criswell, Jeremy Dickinson, Laura Frigo, Gretchen Haehl, Gwen Haehl, Krista Hatfield, Krista Hinton, Laura Kelley, Meghan McGonigal, Laura Parks, Audrey Porritt, Lauren Rees, Leah Siegel, Kristin Skowronski

2008

Annemarie Alonso, Mary Ann Lesch, Kristine Lewry, Jennifer Plymate, Todd Schmid, Lawrence Welch

2009

Angela Brouse, Hannah Harp, Molly Heitzman, Kristen Mitchell, Mary Nolden, Kathryn Pfaff, Jennifer Plymate, Megan Swanson

2010

Wesley Mary Jones, Reecca Maddrell, Matthew Norton, Kathryn Pfaff, Julia Rohm-Ensing

2011

Daniel Welsh, Joshua Miller, Samuel Holley-Kline, Paul Fesenmeier, Katherine Thrapp

 


Merle Royse Walker Language Award

Awarded to a senior language student demonstrating superior scholastic achievement and special enthusiasm for the language.

1964 Dorothy Louise Hutchins - German

1965 Susan Ruth Holzapfel - German

1966 Margery L. Stoops - French

1967 Charles Phillip Rougle - Russian

1968 Ronald Alan Heady - Classics

1969 Mary Elizabeth Althaus - Classics

1970 Mrs. Carolyn Lee Fulton Moffett- Classics

1971 Stephen Lee Speicher - French

1972 Carolyn J. Borges - French, German

1973 George Wallace Stevenson - Spanish, Pre-med

1974 James Speers Cunning - French, Political Science

1975 Merietta Lynn Smith - French, Spanish

1976 Sarah L. Smith - Spanish, Psychology

1977 Janice Neibert- German

1978 Christine Bonnamy - Spanish

1979 Robert Michael Crabtree - French

1980 William Douglas Davidson - French

1981 Jane Proudfoot - German

1982 Anne Boyd - Romance Languages

1983 Kristin Conklin - Spanish

1984 Kathleen Fairfax - Spanish

1985 Kathy Patterson - French, Economics

1986 Wendy Colbert - German

1987 Bonnie Howe - French, Economics

1988 Jan Snyder - French

1989 Kristen Raub - French

1990 Lisa Schulp - Spanish

1991 Christopher Stoll - Russian

1992 Thomas Beaulieu - German

1993 Carrie Klaus - French, English Lit

1994 Duane Emery - Spanish

1995 Susan Cheaney- German

1996 Eric Hauck - Spanish

1997 Melinda Samp - Spanish

1998 Brian Hauck - Greek, Philosophy

1999 Anne S. Becker - French, Kimberly E. Gilbert - Spanish

2000 Bradley Foss - French

2001 Nicole Kuhn - Spanish

2002 Sarah Batterton- Spanish

2003 Kimberly K. Luesse - Asian Studies

2004 Cody Cranch - Asian Studies

2005 Matthew Lawrence Behrensmeyer - Classical Studies

2006 Stephanie Snell- German

2007 Joel Martin Street - Classical Studies ( Greek)

2008 Laura Parks - Spanish

2009 Annemarie Christine Alonso- Spanish

2010 Amanda Fisher - Russian Studies

2011 Kathryn Pfaff - Spanish

 

Sigma Delta Pi National Honorary Scholarship

1997 Angela Martin

1998 Edwin Scherer

2008 Jennifer Zoller

 

Modern Languages Majors Fulbright Scholars

2007 Michael Roberts

2009 Andrew Robinson, Jessica Strong