Show More


Historical List of Majors

DePauw University Physics majors and Pre-Engineering students.

Physics Majors

2011
Avery Archer
Corey Baldwin
Alex B. Johnson
Katherine Mathews
Yujiao Qin
Steven Schleibaum
Michelle Whitehead

2010
Bampizzi K. Bampoh
David S. Good
Meghan M. Kohne
Hao Li
Kristy M. Lubinski
Nadia L. Lustig
Francillia V. Samuel
Shelby D. Vorndran

2009
Daniel W. Bennett
Lisa M.Jaskierski
Jyotishman Nag
Brian E. Spector

2008
Andrew M. Beaver
Sarah L. Carlson
Keith A. Hubbard
Michael D. Rose
Amy L. Still

2007
Steven Brett McArthur
Jason D. Murphy
Aaron Randolph

2006
Christopher A. Doran
Alaska P. Subedi
Sarah E. Masterson

2005
Cayla J. Heacock
Martin F. Predd
David J. Benson
Joshua M. Wilson
Aung Kyaw Sint
Sara L. Baughman

2004
Osiris Lands
Adam R. Shields

2003
Maren Leslie Fjord
Tamara Kay Kjonaas
Thomas Benton Mitchell
Mark A. Rickard
Timothy D. Tharp

2002
Jeremiah Mitchell Kermes
Lucas Anthony Snyder

2001
Eva Renee Barnett
Aaron William Ellis
Jesse Michael Kinder
Anubhau Narain Mathur
Daniel L. Mendoza
Rachel Katherine Miller
Alexander Warn Scott, II

2000
Tim Osiek
Keoki Adam Seu
George Scott Spears
Brandon David Witham

1999
Benjamin Philip Clemons
Lauren Michael Scott

1998
Joel William Getchins
Jeffrey Lee Hartzell
Karl Simon Krughoff

1996
Eric Thomas Brewe
Brian Craig Gau
Kevin Blaine Gau
Christopher Lee Gottbrath

1995
Brian Eliot Earley
Amy Colleen Mullen
Karen Marie Worminghaus

1994
Everett Christian Bonnewell
Douglas Alan Cook
Derek Ryan Gau
Natasha Lynn Miles

1993
Justin Todd Glass
Melissa (Martin) Edmonds
Peter Selby
Aaron Stanton
Patricia Tynan
Rebecca Wood Arnheim

1992
Ted Bateman
Denise (Hurley) Keller
Cassandra (Martien) Coffey
Krista (Mullman) Tweed
Sameer Shetty

1991
Gary R. Cummings
Robert J. Kent Gable
Lisa (Johnstone) Earnhart
Anthony J. Kreider
Douglas F. Schick

1990
R. William Boyd, II
Brent W. Coil
Marie (Faro) Armstrong
George Hides
Kevin M. Isbister
Briand T. Sanderson

1989
Greg Bay
Roger green
Kathy Hendricks
Mike Kotloski
Kevin McCarthy
Ken Patillo

1988
Randal Biederstedt
Adam Calabrese
Anita Glasson
Chris Hetrick
Kurt Pollack
Reesse Watt
Jeff Winters

1987
Michael Collins
Steve Combs
Steven M. Dawson
Jennifer Groppe
James Hill
David R. Hina
Robert M. Huisinga
Jessica Kintner
Leigh (Lisby) Balay
David Ratliff
Kristi (Sheahan) Ponder

1986
T. Scott Arrington
Todd D. Broud
David Chalmers
Chris Ciepley
Robert J. Foley
George Higgins
James Kemmler
Julie Kovacs
Joseph Massela
M. Blake Myers
Chris Nicholson
Sheri (Sutton) Donovan
Bruce Williams
Susan Youtsey

1985
Mary (McMillen) Freeman
Linda Reust
Craig Woods
David Young

1984
Daniel P. Green
Michael J. Shea

1983
Peter Baldwin
Anthony Hauck
Melvin E. Lee
David Wright

1982
Timothy Turkington
Kenneth F. Wiebe

1980
John K. Guild, Jr.
Duane S. Nickell

 

1979
Steven E. Brown
Leah Leslie Gardner

1978
Onyegbula A. Ekenga
Cheryl (Shaw) Runkle

1977
Demetrios Alevizopoulos
Cynthia A. Gossett
G. Kevin Gough
Kevin M. Vaughn
John M. McHenry
James H. Yandell

1976
Gary D. Fletcher
William E. John

1975
Ronald D. Stephens

1974
Robert L. Bachelder
J. Bretton Braden
Paul N. Dixon
Ronald E. Large
Ralph H. Tookey

1973
Carolyn (Huml) Brown
William Carroll, Jr.
Laurence E. Cramer
Julian Murage
Rudy G. Skorupa
Athanasios Stasinos

1972
Kenneth Freeman

1971
Dennis Robbins
Donald E. Town

1970
William W. Carson
Robert Hemphill, Jr.
Wallace Hurt
Robert Reiner
Steven G. Stutzman
Joseph Ting

1969
Charles O. Hershey
F. Allen Hester
Dennis K. Killinger
C. Rick Miller
Paul Mitchell
Donald Tiano
William Wieland

1968
James Adney
Michel Alan Burton
Paul Greenough
Clyde W. Irvine
Andrew C. Palm
Ronald G. Stevens

1967
John P. Godwin
Kenneth H. Golden
David M. Jonich
Larry A. Junod
Adolph Lustenberger
Daniel Smith

1966
John F. Houlihan
Alexander Kennel

1965
Paul E. Gard
Kent E. Milnes
Herbert R. Poppe
Walter A. Raczynski
Charles G. Wade

1964
Thomas A. Bond
William K. Elbring
Rachel (Whitesel) Jordan
David Nelson
James Martin Peck
David Sallee
Mark O. Semler

1963
George B. Fromhold
Roger Johnson
John Murphy

1962
George Dorner
David Sailors

1961
Lee A. Carson
George C. Dorner
Stephen L. Ewing
Alan J. Simon
Larry Smith
Thomas Smith
Roger Wegner

1960
John D. Barnes
James Braunsdorf
Kenneth Ingle, Jr.
Hakki Ogleman
Richard Sauvaian

1959
Joseph P. Allen, IV
Robert P. Godwin
S. H. McFarlane
Charles L. Roskosz
David Vandaveer
William R. Wilkes

1958
James H. Boyd
Mary (Lehman) Eckner
Patrick M. Ewing
Thomas A. Lancaster
David L. Stonehill
W. Gene Stoppenhagen

1957
Paul C. Arnold
Richard W. Deitsch
David P. Marsh
Carl Hugo Poppe
C. Harvey Sowers

1956
Bruce R. Danner
William Hoenig, Jr.

1955
Brandon L. Adams
Donald Blatchley
Richard M. Fuller
Robert G. Ward
Richard Warnes

1954
Edd R. Lang
Richard Murphy
Lynnwood W. Thompson

1953
John Armantrout
James K. Baker
Donald Roberts
William Sullivan

1952
James L. Bogue
Charles Evans
L. Charles Hebel
Robert M. Radle
Delmer Winterroth

1951
Chris Gulbrandsen
Paul R. Julian
Frank D. Russell
C. Gordon Thomas
Dale R. Winder

1950
Kathryn (Schwarz) Colten
Cheng C. Lim
Robert Overmyer
Herbert G. Paton
Michael W. Rice

1949
Robert S. Caird
Jerrold L. Colten
Donald Holcomb
T. Brooks Rice
David E. Soule
Margaret J. Watkins

1948
Paul Braunschweiger
T. Lyle Harlor
Leon N. Zechiel

1947
Charles Ammerman, Jr.
James J. Baldwin
M. Loren Bullock
Richard E. Halsted
John S. Ross
Leonard Saylor
William Shelly
Lawrence D. Whiting

1946
Jack W. Graham
Merle Walker

1945
Arthur Peterson
Guy H. Wayne

1943
Eugene S. Cotton
Richard E. Norberg
Vance L. Sailor
Robert E. Sessions
Robert T. Watson

1942
Robert G. Devine
H. William Welch, Jr.

1941
Orban H. Reich

1940
C. Sharp Cook
Charles D. Oughton
Harold A. Whitcoff

1939
Edwin MacDougall Lindsay
George B. Olmsted
Dean C. Rogers

1938
George R. Dickinson
Ralph W. Mann
Richard M. Voyles

1937
David B. Nicodemus
Marjorie D. (Smith) Ross
Alan R. Smith
Clarence M. Turner
John H. Van Horn

1936
Russell O’Neal

1935
Arthur Moor
C. William Powell
Victor Rolfe
Rodney S. Wheeler

1934
Howard C. Silveus
Harold B. Thompson

1933
J. Huston Crawford
Richard F. Humphreys
Charles Kuonen
Lefler H. McKee
Ivan L. Moore
Ralph M. Ross

1932
Robert Kendall
Perry E. Lindley
Charles V. Strain

1931
Frank A. Pearson

1930
Norman Babcock
Winston L. Hole
Graham T. Robertson
Millage E. Sights
Seymour T. Stephenson
Charles Swick

1929
Harold D. Koening
William D. Phelps
Walter W. Roehr
Alfred L. Vaughan
Carl H. Vornholt

1928
Wendell Hinkle Furry
William Wallace Lozier
Mary E. (Cline) Matthews
Sheldon Peirce
Christina E. Scull
Paul W. Summers
Charles A. Whitmer

1927
James R. Bowen
John C. Cavender
DeVer Colson
Roy Scheerer

1926
Willis Bowen
Ralph E. Nusbaum

 

Pre-Engineering Students

2007
Aidan Yandell
Boris Galich

2000
Imre Roland Varga

1999
Christian Noel Colon
William Harley Speer

1998
Andrew Lee Thompson
Timothy D. Wilson

1997
Eric Joseph Hewing
Elizabeth Jane Rockaway
Craig Richard Rust
Kathryn Marie Stoweing

1996
Denise Louise Arnold
Taiek Mohammad Taha
Daniel Scott Vakcevich

1995
Douglas Maurice Faison, III
Damon Matthew Gillam

1994
Aaron Allen Jones, III
Anika Saran Moore

1993
Vincent E. Wrencher
Thomas Edward Birchard
Robert Christian Coulter
Keith Raymon Trigg

1992
Eric C. Braddom
Daniel S. Vuckevich

1991
Peter N. Liebetreu
Brent E. St. John
Joseph C. Walusek

1990
Edward St. John

1988
Andrew Peterson

1987
Susan (Zachritz) Kelleher

1985
Scott Mansager
Joel D. Myers
Joseph R. Wrona

1984
E. Denise Jeffers
Bruce D. Myrehn
James D. Young

1983
Brian R. Cooley
D. Edwin Frazier
Gerhardt Otto
Anna M. Schoffman
Margaret S. Shaw
Brian McLane
Debra Smith
Jeffrey Turner

1981
Kester Fong

1979
Leo Fong

1977
Jeffrey W. Briedenbach
Charles B. Winter
Steven Farrell

1975
John A. Kennedy
Robert R. Sharpe, Jr.
James E. Sluetz

1973
Mark Nelson

1971
Frederick W. Beer
Perry N. Davis
Thomas L. Linton
Steven C. Watson

1970
Larry A. Hayes
John W. Shields
Thomas E. Warner

1969
Floyd H. Heming
Richard L. Schubert

1968
Norman K. Davis
John E. Fritsch
Robert O. Hausser

1967
Paul Bancel
Stephen B. Dalbey
Michael E. Fehling
Robert T. Moore
Billy M. White

1966
Kenneth Corey
William K. Elbring
Duncan H. Lawrie
Garr A. Youngren

1965
Robert G. Kissell, Jr.
George H. Libman

1964
David L. Magnuson

1963
Mason I. Pilcher
Lawrence E. Thompson
Loren J. Western

1962
Roland Ray Clark
Edwin V. Hendey
William W. Urban

1961
Gary M. Andrew
John E. Crum
Gordon A. Shunk
Robert L. Westfall
Jerry O. Williams

1960
Harold R. Booher
Frank G, Hubbard
Jack C. Thompson

1959
John W. Cook
Richard B. Will

1957
Charles Corbin
Thomas A. Jameson
John L. Kracke, Jr.
Edward T. Peters

1955
Peter Dawson
Louis Hageman
Samuel Hart