Show More


13th-ranked DePauw men top Rose-Hulman 174-69; SCAC Championships next

February 5, 2005

February 5, 2005, Terre Haute, Ind. - The 13th-ranked DePauw men's swimming and diving team finished the dual meet portion of their schedule with a 174-69 victory at Rose-Hulman to improve to 9-2 on the season.

The Tigers took firsts in 12 of the 13 events on the way to the victory. Matt Forsheim won two individual events with firsts in the 1,650-yard freestyle in 17:37.36 and the 500 free in 5:08.79. Mike Mioduski also was a double winner with firsts in the 200 free in 1:51.28 and the 100 free in 50.0 seconds. Jonathan Enenbach swept the diving competition with a score of 200.60 on the one-meter board and 209.65 on the three-meter.

Other DePauw first-place finishes were turned in by Robert Alexander (50 free, 22.29), Brock Sishc (200 individual medley, 2:04.49), Evan Kennel (100 backstroke, 54.54) and Gib Wallace (100 breaststroke, 1:04.86)

The 200 medley relay of Kennel, Wallace, Peter Riggs and Mioduski) won in 1:40.66 as did the 200 free relay of Kennel, Matt Krein, Wallace and Alexander in 1:32.87.

DePauw concludes the regular season on February 17-19 as they compete in the Southern Collegiate Athletic Conference Championships in San Antonio.

 
Licensed to Depauw University           Hy-Tek's Meet Manager 2/5/2005 05:46 PM
                    RHIT vs. DePauw (Senior Day) - 2/5/2005                    
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                      1:40.66  
     1) Kennel, Evan 05                 2) Wallace, Gib 08                
     3) Riggs, Peter 08                 4) Mioduski, Mike 05              
  2 DePauw University  'B'                                      1:47.65  
     1) Marquand, Zach 07               2) Beehler, Kiel 06               
     3) Taylor, Clay 08                 4) Wallace, Gerry 08              
  3 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'A'                             1:50.22  
     1) Kirn, Adam FR                   2) Freve, Dan SO                  
     3) Sollman, Adam JR                4) Wallace, Todd SR               
  4 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'B'                             1:55.94  
     1) Andes, Jeff SO                  2) Anderson, Tyler FR             
     3) Croghan, Greg FR                4) Rodriguez, Stephen FR          
  5 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'D'                             2:03.23  
     1) Shipley, Heath FR               2) MccLean, Chris FR              
     3) Tatlock, Zack FR                4) Wittstein, Matt SO             
  6 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'C'                             2:07.02  
     1) Meles, Aaron FR                 2) Fredrick, Shane SR             
     3) Counsell, Thomas FR             4) Leahy, Chris FR                
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Fosheim, Matt             07 DPU                           17:37.36  
  2 Sorensen, Jacob           FR Rhit                          17:57.45  
  3 Hedge, Nick               08 DPU                           18:23.80  
  4 Rodriguez, Stephen        FR Rhit                          20:44.04  
  5 Carlson, Nathan           SO Rhit                          22:00.83  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Mioduski, Mike            05 DPU                            1:51.28  
  2 Wallace, Gib              08 DPU                            1:53.00  
  3 Beehler, Kiel             06 DPU                            1:53.23  
  4 Knox, Aaron               JR Rhit                           1:55.44  
  5 Prunty, Ian               05 DPU                            1:55.60  
  6 Whitten, John             FR Rhit                           2:00.26  
  7 Kirn, Adam                FR Rhit                           2:12.97  
  8 Croghan, Greg             FR Rhit                           2:14.57  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Robert         08 DPU                              22.29  
  2 Riggs, Peter              08 DPU                              22.84  
  3 Freve, Dan                SO Rhit                             23.20  
  4 Krein, Matt               08 DPU                              24.50  
  5 Sollman, Adam             JR Rhit                             24.65  
  6 Vidican, Dan              08 DPU                              24.98  
  7 Counsell, Thomas          FR Rhit                             25.64  
  8 MccLean, Chris            FR Rhit                             28.96  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Sishc, Brock              08 DPU                            2:05.49  
  2 Wallace, Todd             SR Rhit                           2:07.29  
  3 Hinman, Matt              07 DPU                            2:09.11  
  4 Diaz, Austin              05 DPU                            2:14.29  
  5 Wittstein, Matt           SO Rhit                           2:16.07  
  6 Boylan, John              FR Rhit                           2:17.64  
  7 Taylor, Clay              08 DPU                            2:21.19  
  8 Anderson, Tyler           FR Rhit                           2:27.10  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan        06 DPU                             200.60  
  2 Fenelom, Eric             JR Rhit                            158.65  
  3 Marler, Tyler             FR Rhit                            152.60  
  4 Abouelgubein, Nader       06 DPU                             143.85  
  5 Metroka, Mike                DPU                             143.40  
  6 Nolan, Isaac              SO Rhit                            127.00  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Effinger, Adam            FR Rhit                             51.31  
  2 Alexander, Robert         08 DPU                              52.98  
  3 Sishc, Brock              08 DPU                              58.55  
  4 Tatlock, Zack             FR Rhit                             58.76  
  5 Marquand, Zach            07 DPU                              59.35  
  6 Wittstein, Matt           SO Rhit                             59.55  
  7 Diaz, Austin              05 DPU                            1:00.72  
  8 Taylor, Clay              08 DPU                            1:02.74  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Mioduski, Mike            05 DPU                              50.00  
  2 Wallace, Todd             SR Rhit                             51.78  
  3 Krein, Matt               08 DPU                              53.41  
  4 Knox, Aaron               JR Rhit                             54.14  
  5 Counsell, Thomas          FR Rhit                             59.27  
  6 MccLean, Chris            FR Rhit                           1:06.79  
 -- Prunty, Ian               05 DPU                                 NS  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Kennel, Evan              05 DPU                              54.54  
  2 Knox, Aaron               JR Rhit                             59.46  
  3 Vidican, Dan              08 DPU                            1:00.25  
  4 Sorensen, Jacob           FR Rhit                           1:02.21  
  5 Effinger, Adam            FR Rhit                           1:02.72  
  6 Meles, Aaron              FR Rhit                           1:18.88  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Fosheim, Matt             07 DPU                            5:08.79  
  2 Riggs, Peter              08 DPU                            5:16.44  
  3 Wallace, Gerry            08 DPU                            5:17.69  
  4 Andes, Jeff               SO Rhit                           5:20.23  
  5 Whitten, John             FR Rhit                           5:32.52  
  6 Leahy, Chris              FR Rhit                           5:55.71  
  7 Carlson, Nathan           SO Rhit                           6:21.53  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan        06 DPU                             209.65  
  2 Marler, Tyler             FR Rhit                            194.15  
  3 Fenelom, Eric             JR Rhit                            164.05  
  4 Metroka, Mike                DPU                             153.70  
  5 Abouelgubein, Nader       06 DPU                             116.80  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                           Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Gib              08 DPU                            1:04.86  
  2 Hinman, Matt              07 DPU                            1:04.92  
  3 Beehler, Kiel             06 DPU                            1:06.87  
  4 Shipley, Heath            FR Rhit                           1:11.84  
  5 Knutson, Zack             FR Rhit                           1:12.88  
  6 Fredrick, Shane           SR Rhit                           1:17.67  
 -- Gerde, Klynt                 Rhit                          X1:10.54  
 -- Sollman, Adam             JR Rhit                               SCR  
 -- Anderson, Tyler           FR Rhit                               SCR  
 -- Taylor, Clay              08 DPU                                SCR  
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                      1:32.87  
     1) Kennel, Evan 05                 2) Krein, Matt 08                 
     3) Wallace, Gerry 08               4) Alexander, Robert 08           
  2 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'A'                             1:36.01  
     1) Sollman, Adam JR                2) Boylan, John FR                
     3) Wittstein, Matt SO              4) Wallace, Todd SR               
  3 DePauw University  'B'                                      1:36.12  
     1) Fosheim, Matt 07                2) Hedge, Nick 08                 
     3) Prunty, Ian 05                  4) Marquand, Zach 07              
  4 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'B'                             1:41.99  
     1) Counsell, Thomas FR             2) Kirn, Adam FR                  
     3) Rodriguez, Stephen FR           4) Croghan, Greg FR               
  5 DePauw University  'C'                                      1:43.66  
     1) Metroka, Mike                   2) Vidican, Dan 08                
     3) Sishc, Brock 08                 4) Enenbach, Jonathan 06          
  6 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'D'                             1:44.50  
     1) Leahy, Chris FR                 2) Milam, Aaron SO                
     3) Shipley, Heath FR               4) Whitten, John FR               
  7 Rose-Hulman Inst. of Tech.  'C'                             1:56.01  
     1) Meles, Aaron FR                 2) MccLean, Chris FR              
     3) Fredrick, Shane SR              4) Knutson, Zack FR               
Back