Show More


Tigers improve to 5-2 with one-point win over Wheaton

November 18, 2005

November 18, 2005, Greencastle, Ind. - DePauw improved to 5-2 on the season following a 119-118 win over Wheaton at the Erdmann Natatorium.

Robert Alexander was a double winner with firsts in the 50-yard freestyle in 22.31 seconds and in the 100 free in 48.95 seconds.

Brandon Wood won one-meter diving with 197.8 points, while Jonathan Enenbach finished first on the three-meter board with 154.95 points.

Joe Fox won the 100 butterfly in 56.00 seconds and Landon Boehm won the 500 free in 5:08.16.

Licensed to Depauw University         Hy-Tek's Meet Manager 11/19/2005 05:39 PM
                        Wheaton  vs DePauw - 11/18/2005                        
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheaton College-IL  'A'                           1:40.00    1:38.96   11  
     1) Lederhouse, Jeremy S 21         2) Denby, Phillip A 21            
     3) Dobelbower, Tyler P 22          4) Hartman, Paul W 21             
  2 DePauw University  'A'                                 NT    1:40.58    4  
     1) Young, Michael                  2) Wallace, Gib                   
     3) Alexander, Robert               4) Nowak, Gregg                   
  3 Wheaton College-IL  'B'                           1:41.00    1:43.75    2  
     1) Foster, Brian B 19              2) Orton, Bill G 22               
     3) Gyorfi, Sam E 21                4) Noll, Robert F 21              
  4 DePauw University  'B'                                 NT    1:46.51  
     1) Vidican, Dan                    2) Taylor, Clay                   
     3) Fox, Joe                        4) Wallace, Gerry                 
  5 Wheaton College-IL  'C'                           1:42.00   x1:51.71  
     1) Verner, James R 19              2) Maddux, Jason R 19             
     3) Strang, Jesse T 19              4) Regan, Luke L 19               
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cramer, Ethan                WETN-IL                   NT   16:43.98    9  
  2 Mulsoff, Ken                 WETN-IL                   NT   17:16.00    4  
  3 Fosheim, Matt                DPU                       NT   18:14.03    3  
  4 Hollman, David               WETN-IL                   NT   18:18.06    2  
  5 Marquand, Zach               DPU                       NT   18:18.24    1  
  6 Hedge, Nick                  DPU                       NT   18:40.76  
  7 Hadley, Drew                 DPU                       NT  x18:47.88  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linn, Tim J               19 WETN-IL              1:50.00    1:50.86    9  
  2 Morris, Rob N             19 WETN-IL              1:55.00    1:52.75    4  
  3 Nowak, Gregg                 DPU                       NT    1:53.74    3  
  4 Kempe, Tim A              21 WETN-IL              1:54.00    1:55.31    2  
  5 Wallace, Gerry               DPU                       NT    1:55.43    1  
  6 Beehler, Kiel                DPU                       NT    1:56.51  
  7 Jacobs, Joshua R          20 WETN-IL              1:58.50   x2:04.64  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      22.31    9  
  2 Hartman, Paul W           21 WETN-IL                22.54      22.49    4  
  3 Enenbach, Jacob            8 DPU                       NT      23.57    3  
  4 Fox, Joe                     DPU                       NT      23.61    2  
  5 Krein, Matt                  DPU                       NT     x23.64  
  6 Anderson, Chris J         22 WETN-IL                23.20      23.69    1  
  7 Maddux, Jason R           19 WETN-IL                24.50      24.85  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dobelbower, Tyler P       22 WETN-IL              1:58.48    1:59.58    9  
  2 Sishc, Brock                 DPU                       NT    2:03.86    4  
  3 Boehm, Landon                DPU                       NT    2:04.32    3  
  4 Young, Michael               DPU                       NT    2:07.40    2  
  5 Foster, Brian B           19 WETN-IL              2:08.51    2:11.60    1  
  6 Vidican, Dan                 DPU                       NT   x2:12.58  
  7 Noll, Robert F            21 WETN-IL              2:10.00    2:16.06  
  8 Taylor, Clay                 DPU                       NT   x2:19.62  
  9 Armstrong, Ben               DPU                       NT   x2:20.26  
 -- Skillingstad, Hannes S    19 WETN-IL              2:16.00         DQ  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wood, Brandon                DPU                       NT     197.80    9  
  2 Enenbach, Jonathan           DPU                       NT     191.65    4  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     138.45    3  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     x95.20  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Joe                     DPU                       NT      56.00    9  
  2 Gyorfi, Sam E             21 WETN-IL                56.00      56.61    4  
  3 Kempe, Tim A              21 WETN-IL                55.00      56.67    3  
  4 Myers, Rob J              18 WETN-IL                56.50      57.32    2  
  5 Hinman, Matt                 DPU                       NT      58.83    1  
  6 Messel, Matt R            18 WETN-IL                58.80   x1:00.28  
  7 Armstrong, Ben               DPU                       NT    1:01.09  
  8 Krein, Matt                  DPU                       NT   x1:01.15  
 -- Noll, Robert F            21 WETN-IL                58.00   X1:01.91  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      48.95    9  
  2 Denby, Phillip A          21 WETN-IL                49.00      49.25    4  
  3 Nowak, Gregg                 DPU                       NT      49.72    3  
  4 Wallace, Gib                 DPU                       NT      51.06    2  
  5 Enenbach, Jacob            8 DPU                       NT     x53.61  
  6 Mason, Doug A             18 WETN-IL                55.00      56.38    1  
  7 Jacobs, Joshua R          20 WETN-IL                53.00      57.19  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lederhouse, Jeremy S      21 WETN-IL                55.60      56.84    9  
  2 Vidican, Dan                 DPU                       NT      57.79    4  
  3 Young, Michael               DPU                       NT      59.03    3  
  4 Beehler, Kiel                DPU                       NT    1:01.19    2  
  5 Skillingstad, Hannes S    19 WETN-IL              1:01.43    1:02.33    1  
  6 Regan, Luke L             19 WETN-IL              1:12.00    1:09.60  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehm, Landon                DPU                       NT    5:08.16    9  
  2 Anderson, Chris J         22 WETN-IL              5:13.00    5:09.11    4  
  3 Sishc, Brock                 DPU                       NT    5:11.30    3  
  4 Linn, Tim J               19 WETN-IL              5:06.00    5:14.19    2  
  5 Wallace, Gerry               DPU                       NT    5:16.47    1  
  6 Foster, Brian B           19 WETN-IL              5:15.00    5:28.08  
  7 Strang, Jesse T           19 WETN-IL              5:18.00   x5:31.41  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan           DPU                       NT     154.95    9  
  2 Wood, Brandon                DPU                       NT     148.50    4  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     133.15    3  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     x77.35  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Paul W           21 WETN-IL              1:04.50    1:02.09    9  
  2 Verner, James R           19 WETN-IL              1:04.00    1:03.43    4  
  3 Wallace, Gib                 DPU                       NT    1:04.52    3  
  4 Orton, Bill G             22 WETN-IL              1:03.50    1:04.91    2  
  5 Hinman, Matt                 DPU                       NT    1:06.35    1  
  6 Taylor, Clay                 DPU                       NT    1:08.28  
  7 Armstrong, Ben               DPU                       NT   x1:14.78  
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheaton College-IL  'A'                           1:32.00    1:27.29   11  
     1) Denby, Phillip A 21             2) Linn, Tim J 19                 
     3) Gyorfi, Sam E 21                4) Dobelbower, Tyler P 22         
  2 Wheaton College-IL  'B'                           1:33.00    1:32.18    4  
     1) Noll, Robert F 21               2) Lederhouse, Jeremy S 21        
     3) Anderson, Chris J 22            4) Morris, Rob N 19               
  3 DePauw University  'A'                                 NT    1:33.22    2  
     1) Boehm, Landon                   2) Krein, Matt                    
     3) Enenbach, Jacob 8               4) Beehler, Kiel                  
  4 Wheaton College-IL  'C'                           1:34.00   x1:36.40  
     1) Regan, Luke L 19                2) Skillingstad, Hannes S 19      
     3) Maddux, Jason R 19              4) Myers, Rob J 18                
Back