Show More


18th-ranked Tigers improve to 6-2 with win over Illinois Wesleyan

January 14, 2006

January 14, 2006, Greencastle, Ind. - The 18th-ranked men's swimming and diving team improved to 6-2 with a 171-45 win over visiting Illinois Wesleyan at the Erdmann Natatorium.

Three Tigers won two events each as Robert Alexander took first in the 50-yard freestyle in 22.49 seconds and the 500 free in 5:03.96. Michael Young won the 100 butterfly in 56.39 seconds and the 100 breastroke in 1:04.50 and Jonathan Enenbach won one-meter diving with 250.90 points and three-meter with 235.50 points.

Kiel Beehler won the 1000-yard freestyle in 10:54.75, while Landon Boehm finished first in the 200 individual medley in 2:03.48 and Gregg Nowak won the 100 free in 48.62 seconds.

The 200 medley relay of Dan Vidican, Clay Taylor, Matt Krein and Alexander won in 1:43.63 as did the 200 free relay of Joe Fox, Zach Marquand, Matt Forsheim and Peter Riggs in 1:32.08.

DePauw hosts Wabash on Wednesday, January 18, at 7 p.m. at the Erdmann Natatorium.

Licensed to Depauw University                   Hy-Tek's Meet Manager 1/16/2006
                               IWU06 - 1/14/2006                               
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:43.63   11  
     1) Vidican, Dan                    2) Taylor, Clay                   
     3) Krein, Matt                     4) Alexander, Robert              
  2 DePauw University  'B'                                 NT    1:44.12    4  
     1) Fosheim, Matt                   2) Hinman, Matt                   
     3) Boehm, Landon                   4) Enenbach, Jacob                
  3 DePauw University  'C'                                 NT   x1:45.09  
     1) Wallace, Gerry                  2) Wallace, Gib                   
     3) Armstrong, Ben                  4) Nowak, Gregg                   
  4 Illinois Wesleyan University-IL  'A'              1:45.56    1:55.73    2  
     1) Friedman, Mike                  2) Rock, Ben                      
     3) Birch, Zac                      4) Achtstatter, Tim               
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beehler, Kiel                DPU                       NT   10:54.75    9  
  2 Vidican, Dan                 DPU                       NT   11:00.73    4  
  3 Wallace, Gerry               DPU                       NT   11:16.91    3  
  4 O'Keefe, Dan                 Titans-IL           12:07.86   11:26.17    2  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedman, Mike               Titans-IL                 NT    1:58.36    9  
  2 Birch, Zac                   Titans-IL                 NT    2:05.50    4  
 -- Nowak, Gregg                 DPU                       NT   X1:50.77  
 -- Marquand, Zach               DPU                       NT   X1:53.04  
 -- Riggs, Peter                 DPU                       NT   X1:54.43  
 -- Fox, Joe                     DPU                       NT   X1:54.45  
 -- Hedge, Nick                  DPU                       NT   X1:57.11  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      22.49    9  
  2 Enenbach, Jacob              DPU                       NT      23.42    4  
  3 Krein, Matt                  DPU                       NT      23.90    3  
  4 Hadley, Drew                 DPU                       NT     x24.26  
  5 Sishc, Brock                 DPU                       NT     x24.41  
  6 Achtstatter, Tim             Titans-IL              24.46      24.42    2  
  7 McCortney, Jeff              Titans-IL              25.91      27.03    1  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehm, Landon                DPU                       NT    2:03.48    9  
  2 Wallace, Gib                 DPU                       NT    2:06.07    4  
  3 Fosheim, Matt                DPU                       NT    2:15.36    3  
  4 Armstrong, Ben               DPU                       NT   x2:19.47  
  5 Robinson, Lavon              Titans-IL            2:19.42    2:24.94    2  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan           DPU                       NT     250.90    9  
  2 Wood, Brandon                DPU                       NT     228.80    4  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     171.20    3  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT    x109.70  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael               DPU                       NT      56.39    9  
  2 Armstrong, Ben               DPU                       NT      59.77    4  
  3 Taylor, Clay                 DPU                       NT    1:04.23    3  
  4 Lubek, Brian                 Titans-IL                 NT    1:14.12    2  
 -- Fox, Joe                     DPU                       NT     X53.73  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowak, Gregg                 DPU                       NT      48.62    9  
  2 Riggs, Peter                 DPU                       NT      51.01    4  
  3 Beehler, Kiel                DPU                       NT      51.94    3  
  4 Hadley, Drew                 DPU                       NT     x53.03  
  5 Achtstatter, Tim             Titans-IL              53.88      53.07    2  
  6 Hedge, Nick                  DPU                       NT     x53.36  
  7 McCortney, Jeff              Titans-IL              58.69      59.80    1  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedman, Mike               Titans-IL            1:02.12    1:01.46    9  
 -- Vidican, Dan                 DPU                       NT     X56.60  
 -- Wallace, Gib                 DPU                       NT     X56.83  
 -- Boehm, Landon                DPU                       NT     X57.05  
 -- Sishc, Brock                 DPU                       NT     X59.30  
 -- Hinman, Matt                 DPU                       NT   X1:03.42  
 -- Robinson, Lavon              Titans-IL                 NT   X1:06.23  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT    5:03.96    9  
  2 Marquand, Zach               DPU                       NT    5:11.55    4  
  3 O'Keefe, Dan                 Titans-IL            5:31.59    5:33.58    3  
  4 Birch, Zac                   Titans-IL            5:45.53    5:33.67    2  
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan           DPU                       NT     235.50    9  
  2 Wood, Brandon                DPU                       NT     222.53    4  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     185.48    3  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     x95.33  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael               DPU                       NT    1:04.50    9  
  2 Hinman, Matt                 DPU                       NT    1:05.98    4  
  3 Sishc, Brock                 DPU                       NT    1:06.04    3  
  4 Taylor, Clay                 DPU                       NT   x1:07.27  
  5 Enenbach, Jacob              DPU                       NT   x1:07.78  
  6 Wallace, Gerry               DPU                       NT   x1:09.61  
  7 Lubek, Brian                 Titans-IL            1:12.44    1:13.85    2  
 -- Fosheim, Matt                DPU                       NT   X1:10.91  
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:32.08   11  
     1) Fox, Joe                        2) Marquand, Zach                 
     3) Fosheim, Matt                   4) Riggs, Peter                   
  2 DePauw University  'B'                                 NT    1:33.05    4  
     1) Hedge, Nick                     2) Krein, Matt                    
     3) Hadley, Drew                    4) Beehler, Kiel                  
  3 Illinois Wesleyan University-IL  'A'              1:35.12    1:43.82    2  
     1) O'Keefe, Dan                    2) Robinson, Lavon                
     3) Lubek, Brian                    4) McCortney, Jeff                
  4 DePauw University  'C'                                 NT   x1:58.72  
     1) Wood, Brandon                   2) Tienes, Jeff                   
     3) Metroka, Mike                   4) Enenbach, Jonathan             

Back