Show More


18th-ranked Tigers sweep Rose-Hulman and Chicago

January 28, 2006

January 28, 2006, Greencastle, Ind. - The 18th ranked Tigers concluded the dual meet portion of the season with a 9-2 record following a sweep of Chicago and Rose-Hulman at the Erdmann Natatorium.

Robert Alexander won the 50-yard freestule in 21.99 seconds and the 100 free in 49.02. Jonathan Enenbach was also a double-winner in diving with firsts on the one-meter board with 211.75 points and on the three-meter with 195.95 points.

Gib Wallace won the 100 backstroke in 56.09 seconds, while Brock Sishc finished first in the 200 back in 2:01.76 seconds. The Tigers won both relays as the 200 medley relay won in 1:39.76 as did the 200 free relay in 1:27.76.

The Tigers conclude the season, February 9-11, at the Southern Collegiate Athletic Conference Championships in Cleveland, Miss.


Licensed to Depauw University          Hy-Tek's Meet Manager 1/28/2006 05:08 PM
                     Chicago/Rose double dual - 1/28/2006                      
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:39.76  
  2 DePauw University  'B'                                 NT    1:42.50  
  3 Rose-Hulman Inst. of Tech  'A'                    1:42.49    1:43.71  
  4 DePauw University  'C'                                 NT    1:44.39  
  5 University of Chicago  'B'                             NT    1:45.26  
  6 Rose-Hulman Inst. of Tech  'B'                         NT    1:51.05  
  7 Rose-Hulman Inst. of Tech  'C'                         NT    1:57.07  
  8 University of Chicago  'C'                             NT    1:57.90  
 -- University of Chicago  'A'                        1:39.72         DQ  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrd, Charles                Chicago                   NT   10:21.17  
  2 Sishc, Brock                 DPU                       NT   10:40.26  
  3 Hedge, Nick                  DPU                       NT   11:05.91  
  4 Hague, Brian                 Chicago             11:24.14   11:10.50  
  5 Murao, Kyle                  Chicago             11:41.27   11:28.45  
  6 Rodriguez, Stephen           Rht                 11:44.72   11:54.06  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kent, Andrew                 Chicago              1:47.49    1:49.55  
  2 Effinger, Adam               Rht                       NT    1:49.91  
  3 Banks, Bucky                 Chicago              1:59.35    1:50.43  
  4 Marquand, Zach               DPU                       NT    1:54.22  
  5 Whitten, John                Rht                  1:59.22    1:56.46  
  6 Hadley, Drew                 DPU                       NT    1:56.49  
  7 Riggs, Peter                 DPU                       NT    1:59.47  
  8 Mullen, John                 Chicago              1:59.57    2:02.26  
  9 Carlson, Nathan              Rht                  2:25.50    2:26.95  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Gib                 DPU                       NT      56.08  
  2 Azares, Jason                Chicago                55.23      56.81  
  3 Wallace, Gerry               DPU                       NT      57.33  
  4 Vidican, Dan                 DPU                       NT      57.52  
  5 Krishnan, Ram                Chicago                56.74      58.04  
  6 Fox, Joe                     DPU                       NT     x58.24  
  7 Knox, Aaron                  Rht                    57.44      58.34  
  8 Freve, Dan                   Rht                       NT    1:00.06  
  9 McLachlan, Tyler             Rht                  1:01.12    1:01.77  
 10 Whaley, Chris                Chicago              1:02.09    1:02.50  
 11 Neidich, Alon                Chicago              1:06.48   x1:06.77  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seastedt, K. Patrick         Chicago              1:00.98    1:02.71  
  2 Young, Michael               DPU                       NT    1:03.36  
  3 Kim, Anthony                 Chicago              1:03.84    1:04.06  
  4 Hinman, Matt                 DPU                       NT    1:04.15  
  5 Roberts, Nathaniel           Chicago              1:07.00    1:05.63  
  6 Enenbach, Jacob           18 DPU                       NT    1:05.96  
  7 Taylor, Clay                 DPU                       NT   x1:06.98  
  8 Shipley, Heath               Rht                  1:06.92    1:08.18  
  9 Boylan, Jonathan             Rht                  1:08.66    1:11.36  
 10 Wittstein, Matthew           Rht                       NT    1:11.51  
 11 Butz, Benjamin               Rht                  1:13.60   x1:14.72  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorensen, Jacob              Rht                  2:02.69    2:02.16  
  2 Whaley, Chris                Chicago              2:02.17    2:03.44  
  3 Boehm, Landon                DPU                       NT    2:03.97  
  4 Timke, Dan                   Chicago              2:05.04    2:04.10  
  5 Bugajski, Gabe               Chicago              2:04.64    2:04.11  
  6 Fosheim, Matt                DPU                       NT    2:07.51  
  7 Beehler, Kiel                DPU                       NT    2:12.67  
  8 Croghan, Greg                Rht                  2:24.94    2:31.26  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      21.99  
  2 Nowak, Gregg                 DPU                       NT      22.36  
  3 Viccaro, James               Chicago                22.24      22.44  
  4 Hayashi, Hiro                Chicago                   NT      22.89  
  5 Stabell, Alex                Chicago                22.45      23.21  
  6 Krein, Matt                  DPU                       NT      23.35  
  7 Lee, Nicholas                Rht                    23.10      23.36  
  8 Wittstein, Matthew           Rht                    24.28      24.61  
  9 Kelley, Brian                Rht                    24.62      24.68  
 10 Armstrong, Ben               DPU                       NT     x25.15  
 11 Neidich, Alon                Chicago                   NT     x25.90  
 12 Kirn, Adam                   Rht                       NT     x26.09  
 13 Samuels, Ethan               Chicago                31.04     x31.37  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan           DPU                       NT     211.75  
  2 Nolan, Isaac                 Rht                  -177.70     194.85  
  3 Fenelon, Eric                Rht                  -183.80     171.05  
  4 Melton, Matthew              Rht                  -170.20     170.55  
  5 Metroka, Mike                DPU                       NT     157.75  
  6 Accardi, Paul                Chicago               -88.10     115.35  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      49.02  
  2 Sorensen, Jacob              Rht                    51.09      49.46  
  3 Viccaro, James               Chicago                49.47      49.69  
  4 Nowak, Gregg                 DPU                       NT      50.65  
  5 Stavros, Peter               Chicago                51.01      51.22  
  6 Timke, Dan                   Chicago                50.45      51.23  
  7 Krein, Matt                  DPU                       NT      52.32  
  8 Butz, Benjamin               Rht                    54.28      55.09  
  9 Sollman, Adam                Rht                    54.18      55.57  
 10 Mitchum, Greg                Rht                  1:01.86   x1:00.88  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sishc, Brock                 DPU                       NT    2:01.76  
  2 Fosheim, Matt                DPU                       NT    2:03.84  
  3 Marquand, Zach               DPU                       NT    2:04.56  
  4 Kent, Andrew                 Chicago              2:03.33    2:05.34  
  5 Vidican, Dan                 DPU                       NT   x2:06.19  
  6 Knox, Aaron                  Rht                       NT    2:07.85  
  7 Krishnan, Ram                Chicago              2:05.62    2:08.09  
  8 Wallace, Gerry               DPU                       NT   x2:09.52  
  9 Whitten, John                Rht                  2:18.30    2:17.51  
 10 Moder, Joe                   Rht                  2:22.94    2:23.03  
 11 Neidich, Alon                Chicago              2:31.45    2:37.75  
 12 Carlson, Nathan              Rht                       NT   x3:03.14  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Shane               Chicago              2:13.31    2:12.03  
  2 Ergish, Zachary              Chicago              2:16.89    2:14.97  
  3 Seastedt, K. Patrick         Chicago              2:15.51    2:17.01  
  4 Wallace, Gib                 DPU                       NT    2:18.79  
  5 Hinman, Matt                 DPU                       NT    2:19.94  
  6 Kim, Anthony                 Chicago              2:19.83   x2:20.21  
  7 Beehler, Kiel                DPU                       NT    2:26.70  
  8 Taylor, Clay                 DPU                       NT   x2:27.30  
  9 Enenbach, Jacob           18 DPU                       NT   x2:30.30  
 10 Wittstein, Matthew           Rht                       NT    2:34.24  
 11 Shipley, Heath               Rht                  2:32.90    2:36.98  
 12 Butler, Kevin                Rht                  2:35.76    2:37.28  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sorensen, Jacob              Rht                  5:09.95    4:58.82  
  2 Byrd, Charles                Chicago              5:05.52    4:59.08  
  3 Vande Lune, Steven           Rht                  5:00.65    4:59.57  
  4 Timke, Dan                   Chicago              4:57.20    4:59.73  
  5 Hadley, Drew                 DPU                       NT    5:06.71  
  6 Boehm, Landon                DPU                       NT    5:10.56  
  7 Hedge, Nick                  DPU                       NT    5:16.76  
  8 Hedger, Stephen              Chicago              5:23.51    5:26.58  
  9 Leahy, Chris                 Rht                       NT    5:52.92  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stabell, Alex                Chicago                53.68      53.31  
  2 Effinger, Adam               Rht                    51.83      53.34  
  3 Azares, Jason                Chicago                53.58      54.22  
  4 Fox, Joe                     DPU                       NT      54.56  
  5 Hayashi, Hiro                Chicago                55.39      55.07  
  6 Young, Michael               DPU                       NT      56.92  
  7 Banks, Bucky                 Chicago                57.16     x57.27  
  8 Lee, Nicholas                Rht                    55.96      57.37  
  9 Armstrong, Ben               DPU                       NT    1:00.75  
 10 Croghan, Greg                Rht                  1:01.35    1:02.72  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enenbach, Jonathan           DPU                       NT     195.95  
  2 Fenelon, Eric                Rht                  -195.10     181.55  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     147.65  
  4 Melton, Matthew              Rht                  -139.10     144.90  
  5 Nolan, Isaac                 Rht                  -166.70     135.70  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Shane               Chicago              2:02.03    1:59.74  
  2 Sishc, Brock                 DPU                       NT    2:01.11  
  3 Ergish, Zachary              Chicago              2:01.77    2:01.65  
  4 Hayashi, Hiro                Chicago              2:02.55    2:03.60  
  5 Beehler, Kiel                DPU                       NT    2:07.00  
  6 Fosheim, Matt                DPU                       NT    2:09.08  
  7 Boylan, Jonathan             Rht                  2:18.33    2:21.74  
  8 Kirn, Adam                   Rht                  2:28.17    2:21.86  
  9 Butler, Kevin                Rht                  2:20.02    2:25.01  
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:27.76  
  2 University of Chicago  'A'                        1:30.53    1:29.14  
  3 DePauw University  'B'                                 NT    1:31.59  
  4 Rose-Hulman Inst. of Tech  'A'                    1:31.16    1:31.78  
  5 University of Chicago  'B'                        1:33.31    1:33.85  
  6 Rose-Hulman Inst. of Tech  'B'                         NT    1:35.66  
  7 DePauw University  'C'                                 NT   x1:36.40  
  8 Rose-Hulman Inst. of Tech  'C'                         NT   x1:37.84  
  9 University of Chicago  'C'                        1:37.38   x1:44.27  
 10 University of Chicago  'D'                             NT   x1:48.05  
 
Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vande Lune, Steven           Rht                       NT   17:56.59  
  2 Tatlock, Zach                Rht                       NT   19:43.65  
Back