Show More


Tigers improve to 3-1 with win over Centre

November 10, 2006

November 10, 2006, Greencastle, Ind. - DePauw improved to 3-1 on the season following a 195-95 win over visiting Centre.

Rob Alexander was a triple winner for the Tigers with firsts in the 200-yard freestyle (1:48.24), 100 free (47.89) and the 100 butterfly (54.27). Charlie Boehme won the 1000 free in 10:35.10 and the 500 free inĀ 4:58.38. Adam Wishart swept diving with 247.15 points on the one-meter board and 249.15 points in three-meter competition.

Other DePauw winners included Michael Young (100 backstroke, 56.46), Dan DeGeus (100 breaststroke, 1:02.65), Matt Fosheim (200 butterfly, 2:05.87) and Alex Troxel (200 individual medley, 2:04.59).

The Tigers swept the relays with Gib Wallace, DeGeus, Alexander and Greg Nowak winning the 200 medley relay in 1:38.16 and Steve Klabak, John Cook, Kyle Kerrigan and Nowak concluding the meet in 1:27.86 in the 200 free relay.

Licensed to Depauw University         Hy-Tek's Meet Manager 11/10/2006 10:20 PM
                       Depauw vs Centre 06 - 11/10/2006                        
                  DePauw University vs Washington University                   
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:38.16   11  
     1) Wallace, Gib                    2) DeGeus, Dan                    
     3) Alexander, Robert               4) Nowak, Greg                    
  2 Centre College  'A'                               1:43.54    1:40.80    4  
     1) Henry, Michael 20               2) Erickson, Brad 20              
     3) Waldrop, Alex 18                4) Tatgenhorst, Jimmy 19          
  3 DePauw University  'B'                                 NT    1:42.81    2  
     1) Klabak, Steve                   2) Troxel, Alex                   
     3) Lancaster, Tom                  4) Wallace, Gerry                 
  4 DePauw University  'C'                                 NT   x1:45.25  
     1) Young, Michael                  2) Taylor, Clay                   
     3) Armstrong, Ben                  4) Hadley, Drew                   
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehme, Charlie              DPU                       NT   10:35.10    9  
  2 Thompson, Nick            18 Centre              10:40.40   10:40.88    4  
  3 Henry, Michael            20 Centre              11:04.72   10:54.34    3  
  4 Strader, Joshua              DPU                       NT   11:05.29    2  
  5 Neff, Grady                  DPU                       NT   11:39.88    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT    1:48.24    9  
  2 Jenkins, Will             18 Centre               1:49.30    1:49.18    4  
  3 Tatgenhorst, Jimmy        19 Centre               1:49.69    1:50.16    3  
  4 Marquand, Zach               DPU                       NT    1:55.41    2  
  5 Price, Jamey              19 Centre                    NT    1:59.96    1  
  6 Corwin, Jon                  DPU                       NT    2:01.00  
  7 Armstrong, Ben               DPU                       NT   x2:04.52  
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael               DPU                       NT      56.46    9  
  2 Henry, Michael            20 Centre                 56.53      56.67    4  
  3 Klabak, Steve                DPU                       NT      56.99    3  
  4 Wallace, Gerry               DPU                       NT      57.29    2  
  5 Crimmins, Nate            20 Centre               1:03.40    1:01.77    1  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeGeus, Dan                  DPU                       NT    1:02.65    9  
  2 Erickson, Brad            20 Centre               1:02.10    1:02.86    4  
  3 Troxel, Alex                 DPU                       NT    1:03.30    3  
  4 Wallace, Gib                 DPU                       NT    1:03.91    2  
  5 Neubauer, Luke            20 Centre               1:05.87    1:04.68    1  
  6 Hinman, Matt                 DPU                       NT   x1:06.25  
  7 Pinnix, Travis            21 Centre               1:10.10    1:10.22  
  8 Taylor, Clay                 DPU                       NT   x1:11.02  
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fosheim, Matt                DPU                       NT    2:05.87    9  
  2 Lancaster, Tom               DPU                       NT    2:07.01    4  
  3 Waldrop, Alex             18 Centre               2:14.22    2:13.42    3  
  4 Ley, Pat                  21 Centre                    NT    2:14.34    2  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tatgenhorst, Jimmy        19 Centre                 22.14      21.73    9  
  2 Cook, John                   DPU                       NT      21.74    4  
  3 Nowak, Greg                  DPU                       NT      22.10    3  
  4 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT      22.11    2  
  5 Kaufman, Matt             18 Centre                 22.97      23.42    1  
  6 Jenkins, Will             18 Centre                 23.21      23.45  
  7 Vander Broek, Phil           DPU                       NT     x23.93  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wishart, Adam                DPU                       NT     247.15    9  
  2 Neubauer, Luke            20 Centre                197.50     193.00    4  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     176.50    3  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     132.35    2  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      47.89    9  
  2 Cook, John                   DPU                       NT      48.49    4  
  3 Tatgenhorst, Jimmy        19 Centre                 49.14      48.62    3  
  4 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT      50.31    2  
  5 Kaufman, Matt             18 Centre                 51.32      52.19    1  
  6 Price, Jamey              19 Centre                 53.31      53.19  
  7 Corwin, Jon                  DPU                       NT     x53.54  
  8 Vander Broek, Phil           DPU                       NT     x54.14  
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry, Michael            20 Centre               2:04.12    2:02.09    9  
  2 Fosheim, Matt                DPU                       NT    2:05.93    4  
  3 Klabak, Steve                DPU                       NT    2:07.75    3  
  4 Wallace, Gerry               DPU                       NT    2:08.13    2  
  5 Crimmins, Nate            20 Centre               2:21.00    2:17.62    1  
  6 DeGeus, Dan                  DPU                       NT   x2:24.76  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Brad            20 Centre               2:21.37    2:20.87    9  
  2 Pinnix, Travis            21 Centre               2:43.70    2:36.39    4  
 -- Troxel, Alex                 DPU                       NT   X2:17.64  
 -- Hinman, Matt                 DPU                       NT   X2:25.54  
 -- Neff, Grady                  DPU                       NT   X2:33.12  
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehme, Charlie              DPU                       NT    4:58.38    9  
  2 Jenkins, Will             18 Centre               4:59.05    5:00.43    4  
  3 Thompson, Nick            18 Centre               5:12.01    5:09.06    3  
  4 Marquand, Zach               DPU                       NT    5:11.04    2  
  5 Hadley, Drew                 DPU                       NT    5:18.09    1  
  6 Price, Jamey              19 Centre               5:42.31    5:37.17  
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      54.27    9  
  2 Lancaster, Tom               DPU                       NT      55.96    4  
  3 Waldrop, Alex             18 Centre                 56.33      56.48    3  
  4 Ley, Pat                  21 Centre                 57.28      56.82    2  
  5 Armstrong, Ben               DPU                       NT    1:00.33    1  
  6 Kaufman, Matt             18 Centre               1:03.23    1:02.01  
  7 Taylor, Clay                 DPU                       NT   x1:04.01  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wishart, Adam                DPU                       NT     249.15    9  
  2 Metroka, Mike                DPU                       NT     174.70    4  
  3 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     115.80    3  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troxel, Alex                 DPU                       NT    2:04.59    9  
  2 Neubauer, Luke            20 Centre               2:10.35    2:09.04    4  
  3 DeGeus, Dan                  DPU                       NT    2:11.48    3  
  4 Hinman, Matt                 DPU                       NT    2:11.88    2  
  5 Erickson, Brad            20 Centre               2:11.65    2:13.34    1  
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:27.86   11  
     1) Klabak, Steve                   2) Cook, John                     
     3) Kerrigan, Kyle                  4) Nowak, Greg                    
  2 DePauw University  'B'                                 NT    1:32.74    4  
     1) Marquand, Zach                  2) Vander Broek, Phil             
     3) Wallace, Gerry                  4) Young, Michael                 
  3 Centre College  'A'                               1:30.38    1:33.17    2  
     1) Ley, Pat 21                     2) Kaufman, Matt 18               
     3) Neubauer, Luke 20               4) Jenkins, Will 18               
  4 Centre College  'B'                                    NT    1:35.62  
     1) Crimmins, Nate 20               2) Pinnix, Travis 21              
     3) Price, Jamey 19                 4) Thompson, Nick 18              
 -- DePauw University  'C'                                 NT   X1:38.70  
     1) Hadley, Drew                    2) Taylor, Clay                   
     3) Troxel, Alex                    4) Neff, Grady                    

Back