Show More


DePauw sweeps Wheaton and Transylvania

November 17, 2006

November 17, 2006, Greencastle, Ind. - DePauw improved to 5-1 on the season and raised its home win streak to 19 straight after sweeping Transylvania and Wheaton at the Erdmann Natatorium. The Tigers defeated Transylvania, 166-71, and Wheaton, 157-74. Wheaton defeated Transylvania, 126-95.

Rob Alexander was a double winner with firsts in the 50-yard freestyle in 21.79 seconds and the 100 butterfly in 53.39. John Cook won both the 200-yard freestyle in 1:46.95 and the 500 free in 5:00.50.

Other DePauw winners included Greg Nowak in the 100 free in 49.06 and Gib Wallace in the 100 back in 56.17.

The Tigers compete in the Wabash Invitational on Saturday.

Licensed to Depauw University         Hy-Tek's Meet Manager 11/18/2006 07:39 AM
                    Wheaton/Transylvania dual - 11/17/2006                     
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheaton College-IL  'A'                           1:40.00    1:39.96  
     1) Higgins, John B 22              2) Noll, Robert F 22              
     3) Linn, Tim J 20                  4) Hartman, Paul W 22             
  2 DePauw University  'A'                                 NT    1:41.51  
     1) Wallace, Gib                    2) DeGeus, Dan                    
     3) Lancaster, Tom                  4) Nowak, Greg                    
  3 DePauw University  'B'                                 NT    1:42.66  
     1) Wallace, Gerry                  2) Troxel, Alex                   
     3) Armstrong, Ben                  4) Klabak, Steve                  
  4 Transylvania University  'A'                      1:43.13    1:43.07  
     1) Rueff, Carl                     2) Cooper, Christopher            
     3) Mullen, Ben                     4) Adams, Lisle                   
  5 Wheaton College-IL  'B'                           1:45.00    1:44.51  
     1) Verner, James R 20              2) Nitz, Jonathan A 18            
     3) Kempe, Tim A 22                 4) Regan, Luke L 20               
  6 Wheaton College-IL  'C'                           1:50.00   x1:56.59  
     1) Strang, Jesse T 20              2) Hozian, Robert M 18            
     3) Mason, Doug A 19                4) Mac Donald, Peter D 19         
 -- Transylvania University  'B'                           NT   X1:46.89  
     1) Grisham, Ben                    2) Libra, Kyle                    
     3) Lloyd, Logan                    4) Porter, Daniel                 
 -- DePauw University  'C'                                 NT   X1:50.66  
     1) Marquand, Zach                  2) Taylor, Clay                   
     3) Kerrigan, Kyle                  4) Corwin, Jon                    
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, John                   DPU                       NT    1:46.95  
  2 Marquand, Zach               DPU                       NT    1:53.52  
  3 Foster, Brian B           20 WETN-IL              1:54.00    1:53.60  
  4 Cooper, Christopher          TU                        NT    1:54.33  
  5 Lederhouse, Jeremy S      22 WETN-IL              1:52.00    1:54.48  
  6 Wallace, Gib                 DPU                       NT    1:56.45  
  7 Pfeiffer, Travis             TU                   1:56.45    1:58.70  
  8 Hoffer, Doug D            20 WETN-IL              1:55.00    2:04.44  
  9 Vetter, Matthew              TU                        NT    2:07.01  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      21.79  
  2 Hartman, Paul W           22 WETN-IL                22.27      22.19  
  3 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT      22.73  
  4 Klabak, Steve                DPU                       NT      22.78  
  5 Morris, Rob N             20 WETN-IL                23.08      22.93  
  6 Botsko, George               TU                     23.52      23.71  
  7 Adams, Lisle                 TU                     23.45      23.75  
  8 Regan, Luke L             20 WETN-IL                24.43      24.56  
  9 Porter, Daniel               TU                     24.51      24.83  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Higgins, John B           22 WETN-IL              2:02.00    2:00.43  
  2 Linn, Tim J               20 WETN-IL              2:03.50    2:03.56  
  3 Rueff, Carl                  TU                   2:06.49    2:03.61  
  4 Troxel, Alex                 DPU                       NT    2:05.06  
  5 Young, Michael               DPU                       NT    2:08.07  
  6 Libra, Kyle                  TU                   2:08.47    2:11.12  
  7 Hinman, Matt                 DPU                       NT    2:11.81  
  8 Mullen, Ben                  TU                   2:11.94    2:13.44  
  9 Mason, Doug A             19 WETN-IL              2:14.92    2:17.39  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      53.39  
  2 Morris, Rob N             20 WETN-IL                54.00      54.64  
  3 Kempe, Tim A              22 WETN-IL                55.00      55.92  
  4 Mullen, Ben                  TU                     55.55      56.02  
  5 Lancaster, Tom               DPU                       NT      56.08  
  6 Armstrong, Ben               DPU                       NT      59.19  
  7 Lloyd, Logan                 TU                     58.30      59.38  
  8 Noll, Robert F            22 WETN-IL                58.00    1:00.29  
  9 Tackett, Greg                TU                   1:01.09    1:01.23  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nowak, Greg                  DPU                       NT      49.06  
  2 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT      49.68  
  3 Klabak, Steve                DPU                       NT      49.79  
  4 Botsko, George               TU                     51.97      52.26  
  5 Foster, Brian B           20 WETN-IL                50.50      52.40  
  6 Adams, Lisle                 TU                     51.64      53.05  
  7 Mac Donald, Peter D       19 WETN-IL              1:05.50    1:05.26  
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Gib                 DPU                       NT      56.17  
  2 Wallace, Gerry               DPU                       NT      56.94  
  3 Rueff, Carl                  TU                     57.58      57.12  
  4 Young, Michael               DPU                       NT      57.48  
  5 Lederhouse, Jeremy S      22 WETN-IL                56.10      57.61  
  6 Verner, James R           20 WETN-IL                   NT      59.81  
  7 Grisham, Ben                 TU                   1:01.18    1:00.61  
  8 Mason, Doug A             19 WETN-IL              1:06.00    1:05.02  
  9 Porter, Daniel               TU                   1:05.08    1:05.24  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, John                   DPU                       NT    5:00.50  
  2 Mulsoff, Ken M            19 WETN-IL              5:11.68    5:03.32  
  3 Marquand, Zach               DPU                       NT    5:16.51  
  4 Pfeiffer, Travis             TU                   5:17.52    5:16.80  
  5 Tackett, Greg                TU                   5:28.40    5:19.12  
  6 Strang, Jesse T           20 WETN-IL              5:48.77    5:36.71  
  7 Jacobs, Joshua R          21 WETN-IL              5:56.56    5:39.83  
  8 Corwin, Jon                  DPU                       NT    5:39.88  
  9 Vetter, Matthew              TU                        NT    5:48.32  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Christopher          TU                   1:02.50    1:02.61  
  2 DeGeus, Dan                  DPU                       NT    1:02.81  
  3 Verner, James R           20 WETN-IL              1:02.00    1:03.41  
  4 Troxel, Alex                 DPU                       NT    1:03.94  
  5 Libra, Kyle                  TU                   1:04.69    1:05.08  
  6 Nitz, Jonathan A          18 WETN-IL              1:04.00    1:05.21  
  7 Taylor, Clay                 DPU                       NT    1:08.32  
  8 Hozian, Robert M          18 WETN-IL              1:08.00    1:08.38  
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:27.28  
     1) Cook, John                      2) Kerrigan, Kyle                 
     3) Nowak, Greg                     4) Alexander, Robert              
  2 Wheaton College-IL  'A'                           1:29.00    1:30.04  
     1) Morris, Rob N 20                2) Hoffer, Doug D 20              
     3) Linn, Tim J 20                  4) Hartman, Paul W 22             
  3 DePauw University  'B'                                 NT    1:34.11  
     1) Wallace, Gerry                  2) Marquand, Zach                 
     3) Hinman, Matt                    4) Young, Michael                 
  4 Transylvania University  'A'                      1:32.21    1:34.52  
     1) Botsko, George                  2) Tackett, Greg                  
     3) Vetter, Matthew                 4) Libra, Kyle                    
  5 Wheaton College-IL  'C'                           1:38.00    1:38.63  
     1) Mulsoff, Ken M 19               2) Regan, Luke L 20               
     3) Jacobs, Joshua R 21             4) Strang, Jesse T 20             
 -- Wheaton College-IL  'B'                           1:33.00   X1:31.72  
     1) Lederhouse, Jeremy S 22         2) Higgins, John B 22             
     3) Noll, Robert F 22               4) Foster, Brian B 20             
 -- Transylvania University  'B'                           NT   X1:38.43  
     1) Porter, Daniel                  2) Lloyd, Logan                   
     3) Grisham, Ben                    4) Pfeiffer, Travis               
 
Event 24  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bramblet, Richmond           TU                        NT     239.80  
  2 Metroka, Mike                DPU                       NT     175.70  
  3 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     100.32  
 
Event 25  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bramblet, Richmond           TU                        NT     187.50  
  2 Metroka, Mike                DPU                       NT     166.85  
  3 Tienes, Jeff                 DPU                       NT      98.60  
 
Event 28  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cramer, Ethan A           19 WETN-IL                   NT   16:54.24  
  2 Boehme, Charlie              DPU                       NT   17:12.01  
  3 Sishc, Brock                 DPU                       NT   17:49.14  
  4 Fosheim, Matt                DPU                       NT   18:11.21  
  5 Hadley, Drew                 DPU                       NT  x18:20.36  
  6 Hollman, David S          19 WETN-IL                   NT   18:38.89  
  7 Strader, Joshua              DPU                       NT  x18:41.93  
  8 Johnson, Jonathan            TU                        NT   20:34.87  
  9 Sutton, Joseph               TU                        NT   20:57.55  

Back