Show More


Seventh-ranked Tigers finish dual meet portion of season at 8-1

January 27, 2007

January 27, 2007, Chicago, Ill. - The seventh-ranked Tigers finished the dual meet portion of their season with an 8-1 record after a 150-144 win at 22nd-ranked University of Chicago.

Rob Alexander was a triple winner with firsts in the 50-yard freestyle in 21.61 seconds, the 100 free in 47.60 and the 100 butterfly in 51.76.

Mike Metroka won both one- and three-meter diving with scores of 151.25 and 152.30, respectively. John Cook won the 200-yard freestyle in 1:45.38 and Brock Sishc took first in the 200 backstroke in 1:59.85.

The meet was decided by the winning 200 free relay of Cook, Kyle Kerrigan, Steve Klabak and Greg Nowak in 1:26.90.

DePauw, along with Centre and Sewanee, hosts the Southern Collegiate Athletic Conference Championships, February 7-10, at Crawfordsville High School with diving at Wabash College.

Licensed to University of Chicago Swimming
                                       Hy-Tek's Meet Manager 1/27/2007 04:09 PM
                  DePauw vs University of Chicago - 1/27/2007                  
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of Chicago  'A'                  1:35.69    1:37.70         11  
     1) Young, Brian                    2) Seastedt, K. Patrick           
     3) Stabell, Alex                   4) Viccaro, James                 
  2 DePauw University  'A'                           NT    1:39.26          4  
     1) Young, Michael                  2) DeGeus, Dan                    
     3) Alexander, Robert               4) Nowak, Greg                    
  3 University of Chicago  'B'                       NT    1:40.01          2  
     1) Azares, Jason                   2) Ergish, Zachary                
     3) Hayashi, Hiro                   4) Kent, Andrew                   
  4 DePauw University  'B'                           NT    1:41.82        
     1) Wallace, Gib                    2) Troxel, Alex                   
     3) Kerrigan, Kyle                  4) Cook, John                     
  5 University of Chicago  'C'                       NT   x1:47.55        
     1) Smutko, Peter                   2) Roberts, Nathaniel             
     3) Bugajski, Gabe                  4) Tuffy, Colin                   
  6 DePauw University  'C'                           NT   x1:48.08        
     1) Fosheim, Matt                   2) Neff, Grady                    
     3) Hinman, Matt                    4) Hadley, Drew                   
  7 University of Chicago  'D'                       NT   x1:58.51        
     1) Neidich, Alon                   2) Fahl, Greg                     
     3) Ryan, Andrew                    4) Samuels, Ethan                 
 -- DePauw University  'D'                           NT         DQ        
     1) Klabak, Steve                   2) Boehme, Charlie                
     3) Taylor, Clay                    4) Lancaster, Tom                 
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Shane         Chicago              9:44.43   10:00.91          9  
  2 Boehme, Charlie        DPU                       NT   10:18.51          4  
  3 Bassignani, Chase      Chicago             10:20.77   10:25.93          3  
  4 Marquand, Zach         DPU                       NT   10:46.63          2  
  5 Hadley, Drew           DPU                       NT   10:49.37          1  
  6 Trojanowski, Nick      Chicago                   NT   10:53.15        
  7 Strader, Joshua        DPU                       NT  x11:02.76        
  8 Miller, Kenn           Chicago             10:55.97  x11:17.06        
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cook, John             DPU                       NT    1:45.38          9  
  2 Kent, Andrew           Chicago              1:44.52    1:46.78          4  
  3 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT    1:49.39          3  
  4 Hayashi, Hiro          Chicago              1:46.93    1:49.44          2  
  5 Klabak, Steve          DPU                       NT    1:51.31          1  
  6 Surabian, Mark         Chicago              1:52.07    1:52.19        
  7 Banks, Bucky           Chicago              1:48.23   x1:53.50        
  8 Mullen, John           Chicago              1:50.79   x1:56.63        
  9 Corwin, Jon            DPU                       NT   x1:57.79        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Young, Brian           Chicago                54.87      54.74          9  
  2 Wallace, Gib           DPU                       NT      55.44          4  
  3 Young, Michael         DPU                       NT      56.84          3  
  4 Wallace, Gerry         DPU                       NT      56.94          2  
  5 Smutko, Peter          Chicago              1:02.26    1:03.89          1  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Seastedt, K. Patri     Chicago                58.96    1:00.95          9  
  2 Ergish, Zachary        Chicago              1:01.59    1:01.21          4  
  3 DeGeus, Dan            DPU                       NT    1:02.22          3  
  4 Troxel, Alex           DPU                       NT    1:03.92          2  
  5 Roberts, Nathaniel     Chicago              1:03.64    1:04.79          1  
  6 Taylor, Clay           DPU                       NT    1:07.11        
  7 Fahl, Greg             Chicago              1:08.46   x1:07.30        
  8 Neff, Grady            DPU                       NT   x1:09.49        
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Azares, Jason          Chicago              1:57.60    1:57.64          9  
  2 Sishc, Brock           DPU                       NT    2:01.47          4  
  3 Whaley, Chris          Chicago              1:58.65    2:01.67          3  
  4 Fosheim, Matt          DPU                       NT    2:05.44          2  
  5 Bugajski, Gabe         Chicago              1:58.59    2:06.12          1  
  6 Lancaster, Tom         DPU                       NT    2:08.47        
  7 Hinman, Matt           DPU                       NT   x2:11.67        
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert      DPU                       NT      21.61          9  
  2 Viccaro, James         Chicago                21.64      22.07          4  
  3 Nowak, Greg            DPU                       NT      22.33          3  
  4 Stabell, Alex          Chicago                22.33      22.53          2  
  5 Surabian, Mark         Chicago                22.92      23.05          1  
  6 Mullen, John           Chicago                23.69     x23.49        
  7 Corwin, Jon            DPU                       NT      23.79        
  8 Tuffy, Colin           Chicago                23.64     x23.80        
  9 Ryan, Andrew           Chicago                24.03     x24.12        
 10 Neidich, Alon          Chicago                24.49     x25.05        
 11 Armstrong, Ben         DPU                       NT     x25.58        
 12 Samuels, Ethan         Chicago                29.01     x30.78        
 -- Banks, Bucky           Chicago                22.64         NS        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metroka, Mike          DPU                       NT     151.25          9  
  2 Tienes, Jeff           DPU                       NT     114.45          4  
  3 Accardi, Paul          Chicago               129.75     102.20          3  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert      DPU                       NT      47.60          9  
  2 Cook, John             DPU                       NT      48.38          4  
  3 Nowak, Greg            DPU                       NT      48.61          3  
  4 Viccaro, James         Chicago                47.22      48.84          2  
  5 Kent, Andrew           Chicago                47.85      49.45          1  
  6 Banks, Bucky           Chicago                48.80      50.91        
  7 Surabian, Mark         Chicago                50.12     x51.05        
  8 Wallace, Gerry         DPU                       NT     x51.95        
  9 Ryan, Andrew           Chicago                52.25     x55.89        
 10 Corwin, Jon            DPU                       NT     x55.90        
 11 Neidich, Alon          Chicago                55.51   x1:01.25        
 12 Tuffy, Colin           Chicago                52.35   x1:04.37        
 -- Samuels, Ethan         Chicago              1:08.38         NS        
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sishc, Brock           DPU                       NT    1:59.85          9  
  2 Young, Brian           Chicago              2:00.34    2:00.91          4  
  3 Wallace, Gib           DPU                       NT    2:03.06          3  
  4 Klabak, Steve          DPU                       NT    2:07.50          2  
  5 Marquand, Zach         DPU                       NT   x2:08.80        
  6 Smutko, Peter          Chicago              2:16.33    2:17.44          1  
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ergish, Zachary        Chicago              2:11.04    2:12.07          9  
  2 Seastedt, K. Patri     Chicago              2:09.94    2:14.79          4  
  3 Troxel, Alex           DPU                       NT    2:18.10          3  
  4 Hinman, Matt           DPU                       NT    2:22.29          2  
  5 DeGeus, Dan            DPU                       NT    2:25.37          1  
  6 Taylor, Clay           DPU                       NT   x2:27.70        
  7 Roberts, Nathaniel     Chicago              2:24.89    2:28.12        
  8 Fahl, Greg             Chicago              2:31.25   x2:31.69        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Shane         Chicago              4:41.05    4:49.10          9  
  2 Boehme, Charlie        DPU                       NT    4:53.81          4  
  3 Bassignani, Chase      Chicago              5:00.31    5:00.86          3  
  4 Fosheim, Matt          DPU                       NT    5:09.27          2  
  5 Hadley, Drew           DPU                       NT    5:13.45          1  
  6 Trojanowski, Nick      Chicago              5:07.11    5:15.00        
  7 Mullen, John           Chicago              5:03.51   x5:19.51        
  8 Strader, Joshua        DPU                       NT   x5:21.79        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert      DPU                       NT      51.76          9  
  2 Stabell, Alex          Chicago                52.92      52.79          4  
  3 Hayashi, Hiro          Chicago                52.82      53.48          3  
  4 Azares, Jason          Chicago                53.12      54.15          2  
  5 Whaley, Chris          Chicago                56.14     x54.93        
  6 Young, Michael         DPU                       NT      55.42          1  
  7 Bugajski, Gabe         Chicago                54.14     x56.62        
  8 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT      56.76        
  9 Lancaster, Tom         DPU                       NT     x57.69        
 10 Armstrong, Ben         DPU                       NT     x59.82        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Metroka, Mike          DPU                       NT     152.30          9  
  2 Accardi, Paul          Chicago               122.55     135.05          4  
  3 Tienes, Jeff           DPU                       NT     112.75          3  
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ergish, Zachary        Chicago              1:59.68    2:00.65          9  
  2 Carlson, Shane         Chicago              1:59.02    2:01.46          4  
  3 Hayashi, Hiro          Chicago              2:00.10    2:02.37          3  
  4 Sishc, Brock           DPU                       NT    2:03.06          2  
  5 Troxel, Alex           DPU                       NT    2:03.68          1  
  6 Wallace, Gib           DPU                       NT    2:03.79        
  7 Whaley, Chris          Chicago              2:03.24   x2:06.00        
  8 Azares, Jason          Chicago              2:03.48   x2:06.41        
  9 Boehme, Charlie        DPU                       NT   x2:06.78        
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                           NT    1:26.90         11  
     1) Cook, John                      2) Kerrigan, Kyle                 
     3) Klabak, Steve                   4) Nowak, Greg                    
  2 University of Chicago  'A'                  1:26.00    1:27.23          4  
     1) Viccaro, James                  2) Surabian, Mark                 
     3) Kent, Andrew                    4) Stabell, Alex                  
  3 DePauw University  'B'                           NT    1:30.98          2  
     1) Young, Michael                  2) Corwin, Jon                    
     3) Wallace, Gerry                  4) Marquand, Zach                 
  4 University of Chicago  'B'                       NT    1:32.11        
     1) Carlson, Shane                  2) Banks, Bucky                   
     3) Mullen, John                    4) Bugajski, Gabe                 
  5 University of Chicago  'C'                       NT   x1:33.87        
     1) Young, Brian                    2) Ryan, Andrew                   
     3) Bassignani, Chase               4) Tuffy, Colin                   
  6 DePauw University  'C'                           NT   x1:40.92        
     1) Armstrong, Ben                  2) Neff, Grady                    
     3) Strader, Joshua                 4) Lancaster, Tom                 
  7 University of Chicago  'D'                       NT   x1:48.66        
     1) Samuels, Ethan                  2) Neidich, Alon                  
     3) Fahl, Greg                      4) Smutko, Peter                  

Back