Show More


DePauw Sweeps Wheaton and Transylvania

November 19, 2007

November 16, 2007, Greencastle, Ind. - DePauw improved to 4-1 on the season and extended its home win streak to 21 straight with a 180-60 win over Transylvania and a 160-74 victory over Wheaton at the Erdmann Natatorium. The Tigers' last home loss came to Wheaton on November 21, 2003.

Rob Alexander was a double winner for the Tigers with firsts in the 50-yard freestyle in 21.33 seconds and in the 100 butterfly in 52.84 seconds.

Charlie Boehme won the 1650 free in 17:26.38, while John Cook finished first in the 200 free in 1:46.72 and John Baugh in the 200 individual medley in 2:01.59. Steve Klabak won the 100 backstroke in 56.08 and Dan DeGeus took first in the 100 breaststroke in 1:01.69

DePauw's 200 free relay of Kyle Kerrigan, Alexander, klabak and Cook won in 1:26.20.

Licensed to Depauw University         Hy-Tek's Meet Manager 11/18/2007 07:53 PM
                    Wheaton/Transylvania dual - 11/17/2006                     
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheaton College-IL  'A'                           1:32.79    1:38.46  
     1) Hoffer, Doug D 21               2) Nitz, Jonathan A 19            
     3) Gallagher, Matthew P 19         4) Linn, Tim J 21                 
  2 DePauw University  'A'                                 NT    1:41.89  
     1) Wallace, Gib                    2) DeGeus, Dan                    
     3) Szynal, Chris                   4) Nowak, Greg                    
  3 DePauw University  'B'                                 NT    1:45.48  
     1) Wallace, Gerry                  2) Granger, Chris                 
     3) Lancaster, Tom                  4) Wagner, Andrew                 
  4 Transylvania University  'A'                      1:45.90    1:46.32  
     1) Rueff, Carl                     2) Porter, Daniel                 
     3) Goss, Kyle                      4) Grisham, Ben                   
  5 Wheaton College-IL  'B'                                NT    1:48.07  
     1) Conger, Preston D 18            2) Hozian, Robert M 19            
     3) Provonsha, AJ J 18              4) Regan, Luke L 21               
 -- Wheaton College-IL  'C'                                NT   X1:47.12  
     1) Skillingstad, Hannes S 21       2) Verner, James R 21             
     3) Myers, Rob J 20                 4) Counts, Mike B 20              
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehme, Charlie              DPU                       NT   17:26.38  
  2 Hedge, Nick                  DPU                       NT   18:09.59  
  3 Wandel, Andrew               DPU                       NT   18:19.89  
  4 Tackett, Greg                TU                        NT   19:12.03  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, John                   DPU                       NT    1:46.72  
  2 Cramer, Ethan A           20 WETN-IL              1:46.08    1:49.79  
  3 Nowak, Greg                  DPU                       NT    1:49.96  
  4 Rueff, Carl                  TU                        NT    1:51.55  
  5 Wallace, Gerry               DPU                       NT    1:54.33  
  6 Kent, Kevin                  TU                   2:02.12    1:54.43  
  7 Botsko, George               TU                   1:55.53    1:56.85  
  8 Hollman, David S          20 WETN-IL              1:49.03    1:57.22  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      21.33  
  2 Linn, Tim J               21 WETN-IL                21.18      21.98  
  3 Klabak, Steve                DPU                       NT      22.49  
  4 Bastin, Daniel               TU                     23.12      22.79  
  5 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT      22.99  
  6 Morris, Rob N             21 WETN-IL                22.08      23.26  
  7 Cooper, Christopher          TU                     22.81      23.41  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baugh, Josh                  DPU                       NT    2:01.59  
  2 Verner, James R           21 WETN-IL              1:56.29    2:02.73  
  3 Troxel, Alex                 DPU                       NT    2:03.29  
  4 Wallace, Gib                 DPU                       NT    2:05.22  
  5 Conger, Preston D         18 WETN-IL              2:08.80    2:09.87  
  6 Nitz, Jonathan A          19 WETN-IL              2:04.11    2:10.28  
  7 Goss, Kyle                   TU                   2:09.44    2:10.29  
  8 Mullen, Ben                  TU                   2:09.37    2:11.40  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Robert            DPU                       NT      52.84  
  2 Morris, Rob N             21 WETN-IL                51.40      54.31  
  3 Myers, Rob J              20 WETN-IL                55.19      56.58  
  4 Mullen, Ben                  TU                     55.18      56.97  
  5 Provonsha, AJ J           18 WETN-IL                   NT      57.41  
  6 Larkin, Spencer              DPU                       NT      57.76  
  7 Lancaster, Tom               DPU                       NT      58.09  
  8 Goss, Kyle                   TU                     57.84      58.43  
  9 Lloyd, Logan                 TU                   1:01.70      58.77  
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Linn, Tim J               21 WETN-IL                46.74      48.40  
  2 Nowak, Greg                  DPU                       NT      49.45  
  3 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT      49.97  
  4 Bastin, Daniel               TU                     51.43      50.93  
  5 Botsko, George               TU                     50.94      52.43  
  6 Hollman, David S          20 WETN-IL                51.32      53.73  
  7 Vetter, Matthew              TU                     54.05      53.97  
  8 Regan, Luke L             21 WETN-IL                50.67      54.56  
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klabak, Steve                DPU                       NT      56.08  
  2 Wallace, Gib                 DPU                       NT      56.64  
  3 Wallace, Gerry               DPU                       NT      56.86  
  4 Rueff, Carl                  TU                     56.81      56.88  
  5 Hoffer, Doug D            21 WETN-IL                53.03      59.30  
  6 Verner, James R           21 WETN-IL                56.37    1:00.86  
  7 Skillingstad, Hannes S    21 WETN-IL                56.60    1:01.73  
  8 Grisham, Ben                 TU                   1:01.01    1:02.27  
  9 Lloyd, Logan                 TU                   1:03.84    1:04.50  
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cramer, Ethan A           20 WETN-IL              4:40.31    5:00.70  
  2 Cook, John                   DPU                       NT    5:03.30  
  3 Gallagher, Matthew P      19 WETN-IL                   NT    5:07.88  
  4 Bader, Ben H              18 WETN-IL              5:12.95    5:11.26  
  5 Kent, Kevin                  TU                   5:19.04    5:13.16  
  6 Szynal, Chris                DPU                       NT    5:13.22  
  7 Sishc, Brock                 DPU                       NT    5:18.06  
  8 Vetter, Matthew              TU                        NT    5:45.37  
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeGeus, Dan                  DPU                       NT    1:01.69  
  2 Baugh, Josh                  DPU                       NT    1:02.70  
  3 Nitz, Jonathan A          19 WETN-IL              1:01.23    1:03.43  
  4 Cooper, Christopher          TU                   1:03.49    1:03.90  
  5 Troxel, Alex                 DPU                       NT    1:04.20  
  6 Granger, Chris               DPU                       NT   x1:04.27  
  7 Conger, Preston D         18 WETN-IL                   NT    1:05.02  
  8 Provonsha, AJ J           18 WETN-IL                   NT    1:05.71  
  9 Porter, Daniel               TU                   1:09.77    1:11.01  
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:26.20  
     1) Kerrigan, Kyle                  2) Alexander, Robert              
     3) Klabak, Steve                   4) Cook, John                     
  2 Wheaton College-IL  'A'                           1:22.55    1:31.24  
     1) Hoffer, Doug D 21               2) Gallagher, Matthew P 19        
     3) Morris, Rob N 21                4) Myers, Rob J 20                
  3 Transylvania University  'A'                      1:33.94    1:33.02  
     1) Bastin, Daniel                  2) Botsko, George                 
     3) Cooper, Christopher             4) Vetter, Matthew                
  4 Wheaton College-IL  'B'                                NT    1:34.88  
     1) Verner, James R 21              2) Cramer, Ethan A 20             
     3) Hollman, David S 20             4) Regan, Luke L 21               
  5 DePauw University  'B'                                 NT    1:37.09  
     1) Wagner, Andrew                  2) Granger, Chris                 
     3) DeGeus, Dan                     4) Szynal, Chris                  
  6 Transylvania University  'B'                           NT    1:38.56  
     1) Grisham, Ben                    2) Kent, Kevin                    
     3) Mullen, Ben                     4) Porter, Daniel                 
 -- Wheaton College-IL  'C'                                NT   X1:43.27  
     1) Conger, Preston D 18            2) Bader, Ben H 18                
     3) Counts, Mike B 20               4) Smith, Brad H 18               
 
Event 24  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bramblet, Richmond           TU                    273.70     233.55  
  2 Wishart, Adam                DPU                       NT     203.80  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     149.35  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     115.40  
 
Event 26  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bramblet, Richmond           TU                    250.35     208.45  
  2 Wishart, Adam                DPU                       NT     188.65  
  3 Metroka, Mike                DPU                       NT     152.75  
  4 Tienes, Jeff                 DPU                       NT     104.75  
Back