Show More


Tigers Beat Centre; Improve to 3-1

November 13, 2009

November 13, 2009, Greencastle, Ind. —  The DePauw men's swimming and diving team improved to 3-1 on the season following a 176-110 win over visiting Centre at the Erdmann Natatorium.

The Tigers took firsts in 10 of the 16 events as Robby Spichiger was a double-winner in the 1000-yard freestyle (10:29.33) and the 500 free (4:57.81). Matt Kukurugya, likewise, won two events with firsts in the 100 breaststroke (1:02.11) and the 200 breast (2:16.77).

Johnny Montgomery won the 200 free (1:45.55) and the 100 free (47.98). John Cook captured the 50 free (21.60) and Charlie Boehme won the 200 back (2:04.17).

The 200 medley relay of Steve Klabak, Kukurugya, Brogan Runion and Cook opened the meet with a win in 1:37.53, while the 200 free relay of Montgomery, Josh Baugh, Klabak and Cook) wrapped it up with a first in 1:26.72.

The Tigers return to action at the Wabash Invitational, November 20-21.

 

Follow DePauw Athletics on Twitter  |  Become a Fan of DePauw Athletics on Facebook

 

 

 

Licensed to Depauw University         HY-TEK's Meet Manager 11/13/2009 09:21 PM
                       Centre vs DePauiw 09 - 11/13/2009                       
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:37.53   11  
     1) Klabak, Steve                   2) Kukurugya, Matt                
     3) Runion, Brogan                  4) Cook, John                     
                  26.26       53.07 (26.81)     1:16.39 (23.32)     1:37.53 (21.14)
  2 DePauw University  'B'                                 NT    1:39.27    4  
     1) Montgomery, Johnny              2) Baugh, Josh                    
     3) Kerrigan, Kyle                  4) Flores, Brendan                
                  26.68       53.57 (26.89)     1:17.50 (23.93)     1:39.27 (21.77)
  3 Centre College-ZZ  'A'                            1:43.79    1:44.45    2  
     1) Edwards, Aaron 20               2) Kwan, Nathan 19                
     3) Owen, Hunter 20                 4) Bowman, Brent 20               
                  27.26       56.68 (29.42)     1:21.81 (25.13)     1:44.45 (22.64)
  4 DePauw University  'C'                                 NT   x1:48.03  
     1) Nash, Andrew                    2) Smith, Tom                     
     3) Fischer, Brendan                4) Fadel, Mark                    
  5 Centre College-ZZ  'B'                            1:52.33    1:50.74  
     1) Kaufman, Matt 21                2) Malony, Shawn P 20             
     3) Stevens, George 21              4) Boone, Seth 19                 
                  29.84     1:00.40 (30.56)     1:27.42 (27.02)     1:50.74 (23.32)
  6 DePauw University  'D'                                 NT   x1:50.75  
     1) Perfitt, Tyler                  2) Mullins, Nathan                
     3) Adeniran, Wole                  4) Corwin, Jon                    
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby             DPU                       NT   10:29.33    9  
                  27.28       59.08 (31.80)     1:31.49 (32.41)     2:04.42 (32.93)
        2:37.56 (33.14)     3:10.30 (32.74)     3:42.65 (32.35)     4:14.63 (31.98)
        4:46.93 (32.30)     5:19.05 (32.12)     5:50.75 (31.70)     6:22.08 (31.33)
        6:53.90 (31.82)     7:25.77 (31.87)     7:57.52 (31.75)     8:29.06 (31.54)
        9:00.15 (31.09)     9:30.55 (30.40)    10:00.46 (29.91)    10:29.33 (28.87)
  2 Jenkins, Will             21 Centre-ZZ                 NT   10:46.48    4  
                  30.10     1:02.42 (32.32)     1:35.70 (33.28)     2:08.54 (32.84)
        2:41.02 (32.48)     3:13.30 (32.28)     3:46.12 (32.82)     4:19.06 (32.94)
        4:51.70 (32.64)     5:24.84 (33.14)     5:57.32 (32.48)     6:29.47 (32.15)
        7:02.14 (32.67)     7:33.88 (31.74)     8:06.22 (32.34)     8:37.66 (31.44)
        9:09.02 (31.36)     9:41.02 (32.00)    10:13.56 (32.54)    10:46.48 (32.92)
  3 Price, Jamey              22 Centre-ZZ           11:28.63   10:54.30    3  
                  28.87     1:01.16 (32.29)     1:34.00 (32.84)     2:06.74 (32.74)
        2:39.59 (32.85)     3:12.48 (32.89)     3:45.65 (33.17)     4:18.54 (32.89)
        4:51.45 (32.91)     5:24.47 (33.02)     5:57.36 (32.89)     6:30.18 (32.82)
        7:02.92 (32.74)     7:35.70 (32.78)     8:08.59 (32.89)     8:41.72 (33.13)
        9:14.99 (33.27)     9:48.19 (33.20)    10:21.77 (33.58)    10:54.30 (32.53)
  4 Wandel, Andrew               DPU                       NT   11:24.69    2  
                  28.78     1:00.51 (31.73)     1:33.02 (32.51)     2:05.78 (32.76)
        2:38.76 (32.98)     3:12.39 (33.63)     3:46.83 (34.44)     4:21.45 (34.62)
        4:56.38 (34.93)     5:31.51 (35.13)     6:06.76 (35.25)     6:42.42 (35.66)
        7:17.92 (35.50)     7:53.34 (35.42)     8:29.21 (35.87)     9:05.02 (35.81)
        9:40.84 (35.82)    10:16.82 (35.98)    10:51.36 (34.54)    11:24.69 (33.33)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Johnny           DPU                       NT    1:45.55    9  
                  24.24       51.03 (26.79)     1:18.17 (27.14)     1:45.55 (27.38)
  2 Baugh, Josh                  DPU                       NT    1:47.27    4  
                  24.45       51.65 (27.20)     1:19.53 (27.88)     1:47.27 (27.74)
  3 Boehme, Charlie              DPU                       NT    1:49.47    3  
                  25.24       52.28 (27.04)     1:20.07 (27.79)     1:49.47 (29.40)
  4 Bowman, Brent             20 Centre-ZZ            1:52.80    1:51.04    2  
                  25.98       53.88 (27.90)     1:22.38 (28.50)     1:51.04 (28.66)
  5 Malony, Shawn P           20 Centre-ZZ                 NT    1:52.47    1  
                  26.36       54.12 (27.76)     1:23.44 (29.32)     1:52.47 (29.03)
  6 Davis, Griffin               DPU                       NT   x1:52.60  
                  25.04       52.95 (27.91)     1:22.85 (29.90)     1:52.60 (29.75)
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Aaron            20 Centre-ZZ              56.17      58.25    9  
                  28.11       58.25 (30.14)                                        
  2 Fischer, Brendan             DPU                       NT      59.87    4  
                  28.96       59.87 (30.91)                                        
  3 Nash, Andrew                 DPU                       NT    1:00.62    3  
                  29.48     1:00.62 (31.14)                                        
  4 Cowley, Stuart            18 Centre-ZZ            1:01.23    1:01.84    2  
                  29.41     1:01.84 (32.43)                                        
  5 Corwin, Jon                  DPU                       NT    1:02.03    1  
                  29.69     1:02.03 (32.34)                                        
  6 Perfitt, Tyler               DPU                       NT   x1:04.73  
                  31.77     1:04.73 (32.96)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kukurugya, Matt              DPU                       NT    1:02.11    9  
                  28.64     1:02.11 (33.47)                                        
  2 Troxel, Alex                 DPU                       NT    1:04.12    4  
                  29.89     1:04.12 (34.23)                                        
  3 Smith, Tom                   DPU                       NT    1:05.99    3  
                  30.76     1:05.99 (35.23)                                        
  4 Kwan, Nathan              19 Centre-ZZ            1:04.92    1:07.03    2  
                  31.94     1:07.03 (35.09)                                        
  5 DeGeus, Dan                  DPU                       NT   x1:07.30  
                  30.70     1:07.30 (36.60)                                        
  6 Mullins, Nathan              DPU                       NT   x1:08.40  
                  31.77     1:08.40 (36.63)                                        
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Hunter              20 Centre-ZZ            2:04.76    2:02.75    9  
                  28.07       58.83 (30.76)     1:30.30 (31.47)     2:02.75 (32.45)
  2 Lancaster, Tom               DPU                       NT    2:06.93    4  
                  28.43     1:00.24 (31.81)     1:33.43 (33.19)     2:06.93 (33.50)
  3 Smith, Nate                  DPU                       NT    2:17.87    3  
                  28.47     1:02.42 (33.95)     1:38.90 (36.48)     2:17.87 (38.97)
  4 Stevens, George           21 Centre-ZZ            2:24.41    2:24.39    2  
                  32.50     1:09.24 (36.74)     1:47.25 (38.01)     2:24.39 (37.14)
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cook, John                   DPU                       NT      21.60    9  
  2 Klabak, Steve                DPU                       NT      22.29    4  
  3 Flores, Brendan              DPU                       NT      22.44    3  
  4 Kerrigan, Kyle               DPU                       NT     x22.54  
  5 Rich, Tom                    DPU                       NT     x23.24  
  6 Cowley, Stuart            18 Centre-ZZ              23.07      23.29    2  
  7 Kaufman, Matt             21 Centre-ZZ              23.21      23.34    1  
  8 Jenkins, Will             21 Centre-ZZ              24.13      23.73  
  9 Adeniran, Wole               DPU                       NT     x24.05  
 10 Boone, Seth               19 Centre-ZZ              23.51     x24.42  
 11 Fadel, Mark                  DPU                       NT     x24.76  
 -- Runion, Brogan               DPU                       NT     X24.10  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Hunter             21 Centre-ZZ             301.05     257.10    9  
  2 Wishart, Adam                DPU                       NT     238.85    4  
  3 Springer, Patrick            DPU                       NT     220.55    3  
  4 Rougeux, Ryan             18 Centre-ZZ             196.65     193.35    2  
  5 Keinsley, Matt               DPU                       NT     142.75    1  
  6 Contreras, Dean              DPU                       NT    x121.56  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Johnny           DPU                       NT      47.98    9  
                  22.90       47.98 (25.08)                                        
  2 Klabak, Steve                DPU                       NT      48.62    4  
                  23.28       48.62 (25.34)                                        
  3 Baugh, Josh                  DPU                       NT      48.65    3  
                  23.47       48.65 (25.18)                                        
  4 Flores, Brendan              DPU                       NT     x50.59  
                  24.42       50.59 (26.17)                                        
  5 Kaufman, Matt             21 Centre-ZZ              50.98      51.24    2  
                  24.38       51.24 (26.86)                                        
  6 Nash, Andrew                 DPU                       NT     x51.67  
                  24.44       51.67 (27.23)                                        
  7 Jenkins, Will             21 Centre-ZZ              50.53      51.81    1  
                  25.07       51.81 (26.74)                                        
  8 Smith, Nate                  DPU                       NT     x52.00  
                  24.85       52.00 (27.15)                                        
  9 Corwin, Jon                  DPU                       NT     x52.14  
                  25.10       52.14 (27.04)                                        
 10 Wandel, Andrew               DPU                       NT     x52.72  
                  25.28       52.72 (27.44)                                        
 11 Cowley, Stuart            18 Centre-ZZ              52.22      52.95  
                  25.10       52.95 (27.85)                                        
 12 Perfitt, Tyler               DPU                       NT     x54.67  
                  26.85       54.67 (27.82)                                        
 13 Mullins, Nathan              DPU                       NT     x55.00  
                  25.50       55.00 (29.50)                                        
 14 Adeniran, Wole               DPU                       NT     x55.94  
                  27.01       55.94 (28.93)                                        
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehme, Charlie              DPU                       NT    2:04.17    9  
                  30.01     1:01.10 (31.09)     1:32.07 (30.97)     2:04.17 (32.10)
  2 Klossner, Dylan              DPU                       NT    2:06.14    4  
                  29.54     1:00.99 (31.45)     1:33.26 (32.27)     2:06.14 (32.88)
  3 Edwards, Aaron            20 Centre-ZZ            2:08.65    2:09.81    3  
                  29.91     1:02.84 (32.93)     1:36.28 (33.44)     2:09.81 (33.53)
  4 Rich, Tom                    DPU                       NT    2:15.67    2  
                  32.04     1:06.12 (34.08)     1:41.15 (35.03)     2:15.67 (34.52)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kukurugya, Matt              DPU                       NT    2:16.77    9  
                  28.79     1:02.66 (33.87)     1:38.92 (36.26)     2:16.77 (37.85)
  2 Troxel, Alex                 DPU                       NT    2:19.72    4  
                  31.51     1:06.41 (34.90)     1:42.71 (36.30)     2:19.72 (37.01)
  3 Malony, Shawn P           20 Centre-ZZ            2:23.31    2:25.30    3  
                  32.59     1:08.91 (36.32)     1:46.74 (37.83)     2:25.30 (38.56)
  4 Kwan, Nathan              19 Centre-ZZ            2:25.23    2:29.65    2  
                  33.24     1:10.96 (37.72)     1:50.41 (39.45)     2:29.65 (39.24)
 -- Smith, Tom                   DPU                       NT   X2:22.44  
                  33.21     1:10.02 (36.81)     1:45.61 (35.59)     2:22.44 (36.83)
 -- DeGeus, Dan                  DPU                       NT   X2:31.38  
                  32.54     1:12.06 (39.52)     1:51.84 (39.78)     2:31.38 (39.54)
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby             DPU                       NT    4:57.81    9  
                  26.03       55.93 (29.90)     1:26.43 (30.50)     1:57.35 (30.92)
        2:28.10 (30.75)     2:58.48 (30.38)     3:28.89 (30.41)     3:59.23 (30.34)
        4:29.37 (30.14)     4:57.81 (28.44)                                        
  2 Bowman, Brent             20 Centre-ZZ            4:58.99    4:58.46    4  
                  27.85       58.58 (30.73)     1:29.20 (30.62)     1:59.99 (30.79)
        2:30.45 (30.46)     3:00.93 (30.48)     3:31.59 (30.66)     4:01.96 (30.37)
        4:31.24 (29.28)     4:58.46 (27.22)                                        
  3 Cook, John                   DPU                       NT    4:58.51    3  
                  26.34       56.17 (29.83)     1:26.32 (30.15)     1:56.96 (30.64)
        2:27.78 (30.82)     2:58.20 (30.42)     3:28.88 (30.68)     3:59.86 (30.98)
        4:30.39 (30.53)     4:58.51 (28.12)                                        
  4 Price, Jamey              22 Centre-ZZ            5:17.61    5:16.51    2  
                  28.13       59.32 (31.19)     1:31.01 (31.69)     2:02.97 (31.96)
        2:35.23 (32.26)     3:07.90 (32.67)     3:40.45 (32.55)     4:12.77 (32.32)
        4:44.85 (32.08)     5:16.51 (31.66)                                        
 -- Davis, Griffin               DPU                       NT   X5:03.24  
                  26.86       56.66 (29.80)     1:27.22 (30.56)     1:57.71 (30.49)
        2:28.42 (30.71)     2:59.13 (30.71)     3:30.96 (31.83)     4:02.38 (31.42)
        4:33.24 (30.86)     5:03.24 (30.00)                                        
 -- Fadel, Mark                  DPU                       NT   X5:41.16  
                  28.33     1:00.37 (32.04)     1:33.32 (32.95)     2:07.19 (33.87)
        2:41.82 (34.63)     3:16.77 (34.95)     3:52.34 (35.57)     4:28.46 (36.12)
        5:04.88 (36.42)     5:41.16 (36.28)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owen, Hunter              20 Centre-ZZ              54.08      54.20    9  
                  26.11       54.20 (28.09)                                        
  2 Boone, Seth               19 Centre-ZZ              58.62      59.34    4  
                  27.02       59.34 (32.32)                                        
  3 Fischer, Brendan             DPU                       NT      59.70    3  
                  27.12       59.70 (32.58)                                        
  4 Stevens, George           21 Centre-ZZ            1:00.42    1:00.07    2  
                  28.38     1:00.07 (31.69)                                        
 -- Runion, Brogan               DPU                       NT     X53.49  
                  25.02       53.49 (28.47)                                        
 -- Kerrigan, Kyle               DPU                       NT     X55.99  
                  25.64       55.99 (30.35)                                        
 -- Lancaster, Tom               DPU                       NT     X56.89  
                  27.14       56.89 (29.75)                                        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hayes, Hunter             21 Centre-ZZ             314.70     321.60    9  
  2 Rougeux, Ryan             18 Centre-ZZ             194.18     205.15    4  
  3 Keinsley, Matt               DPU                       NT     150.50    3  
  4 Contreras, Dean              DPU                       NT      85.45    2  
 -- Springer, Patrick            DPU                       NT    X216.55  
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Malony, Shawn P           20 Centre-ZZ                 NT    4:32.55    9  
                  29.18     1:02.61 (33.43)     1:38.26 (35.65)     2:12.72 (34.46)
        2:51.77 (39.05)     3:31.52 (39.75)     4:03.49 (31.97)     4:32.55 (29.06)
  2 Edwards, Aaron            20 Centre-ZZ                 NT    4:36.37    4  
                  28.61     1:02.57 (33.96)     1:39.07 (36.50)     2:14.41 (35.34)
        2:55.34 (40.93)     3:36.30 (40.96)     4:06.60 (30.30)     4:36.37 (29.77)
 -- Boehme, Charlie              DPU                       NT   X4:26.30  
                  28.48     1:00.40 (31.92)     1:34.95 (34.55)     2:08.87 (33.92)
        2:47.93 (39.06)     3:27.13 (39.20)     3:56.70 (29.57)     4:26.30 (29.60)
 -- Troxel, Alex                 DPU                       NT   X4:27.50  
                  28.89     1:01.93 (33.04)     1:36.45 (34.52)     2:10.34 (33.89)
        2:48.24 (37.90)     3:26.00 (37.76)     3:57.47 (31.47)     4:27.50 (30.03)
 -- Klossner, Dylan              DPU                       NT   X4:31.88  
                  29.25     1:03.98 (34.73)     1:38.01 (34.03)     2:11.36 (33.35)
        2:51.03 (39.67)     3:32.09 (41.06)     4:02.50 (30.41)     4:31.88 (29.38)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                                 NT    1:26.72   11  
     1) Montgomery, Johnny              2) Baugh, Josh                    
     3) Klabak, Steve                   4) Cook, John                     
                  22.14       43.97 (21.83)     1:05.47 (21.50)     1:26.72 (21.25)
  2 DePauw University  'B'                                 NT    1:29.36    4  
     1) Nash, Andrew                    2) Kukurugya, Matt                
     3) Flores, Brendan                 4) Kerrigan, Kyle                 
                  23.28       45.78 (22.50)     1:07.70 (21.92)     1:29.36 (21.66)
  3 Centre College-ZZ  'A'                            1:31.18    1:31.81    2  
     1) Cowley, Stuart 18               2) Bowman, Brent 20               
     3) Kaufman, Matt 21                4) Jenkins, Will 21               
                  22.98       45.40 (22.42)     1:08.28 (22.88)     1:31.81 (23.53)
  4 DePauw University  'C'                                 NT   x1:32.64  
     1) Spichiger, Robby                2) Smith, Nate                    
     3) Davis, Griffin                  4) Corwin, Jon                    
                  23.19       46.35 (23.16)     1:09.35 (23.00)     1:32.64 (23.29)
  5 Centre College-ZZ  'B'                            1:35.56    1:35.20  
     1) Owen, Hunter 20                 2) Price, Jamey 22                
     3) Boone, Seth 19                  4) Stevens, George 21             
                  23.31       46.57 (23.26)     1:10.11 (23.54)     1:35.20 (25.09)
  6 DePauw University  'D'                                 NT   x1:37.74  
     1) Adeniran, Wole                  2) Perfitt, Tyler                 
     3) Fadel, Mark                     4) Runion, Brogan                 
                  25.02       49.62 (24.60)     1:14.56 (24.94)     1:37.74 (23.18)
 
Back