Show More


Seventh-ranked Tigers Top IUPUI

February 5, 2010

February 5, 2010, Greencastle, Ind. —  The seventh-ranked Tigers improved to 6-2 on the season following a 166-94 win over Division I IUPUI at the Erdmann Natatorium.

John Cook picked up a couple of wins in the 50-yard freestyle in 21.71 seconds and the 100 free in 47.21. Robby Spichiger was also a double-winner in the 1000 free (10:13.13) and the 500 free (4:50.85). Matt Kukurugya won both the 100 breaststroke (1:02.48) and the 200 individual medley (2:00.91).

Johnny Montgomery won the 200 free in 1:45.25, while Brogan Runion took first in the 100 butterfly in 53.09 seconds.

The Tigers' 200 medley relay of Kyle Kerrigan, Josh Baugh, Runion and Cook won in 1:38.11 as did the 200 free relay of Baugh, Montgomery, Cook and Tom Rich in 1:26.96.

DePauw wraps up the dual meet portion of its schedule tomorrow when it hosts Rose-Hulman at 1 p.m.

 

Follow DePauw Athletics on Twitter  |  Become a Fan of DePauw Athletics on Facebook

 

 

Licensed to Depauw University           HY-TEK's Meet Manager 2/5/2010 08:35 PM
               DePauw University vs IUPUI and Butler - 2/5/2010                
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                           NT    1:38.11         11  
     1) Kerrigan, Kyle                  2) Baugh, Josh                    
     3) Runion, Brogan                  4) Cook, John                     
                  26.41       53.63 (27.22)     1:17.02 (23.39)     1:38.11 (21.09)
  2 DePauw University  'B'                           NT    1:41.36          4  
     1) Troxel, Alex                    2) Kukurugya, Matt                
     3) Montgomery, Johnny              4) Rich, Tom                      
                  27.18       55.31 (28.13)     1:18.90 (23.59)     1:41.36 (22.46)
  3 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'           NT    1:42.05          2  
     1) Steurer, Michael J 20           2) Heideman, Andrew J 19          
     3) McGowan, Tyler A 22             4) Shaw, Justin 21                
                  26.18       54.90 (28.72)     1:19.89 (24.99)     1:42.05 (22.16)
  4 DePauw University  'D'                           NT   x1:46.06        
     1) Smith, Nate                     2) Smith, Tom                     
     3) DeGeus, Dan                     4) Nash, Andrew                   
                  28.17       57.36 (29.19)     1:22.33 (24.97)     1:46.06 (23.73)
  5 Indiana University Purdue Univ-IN  'B'           NT    1:47.31        
     1) Green, Luke 20                  2) Noakes, Craig M 21             
     3) Davis, Josh S 19                4) Zoss, Steven J 22              
                  28.66       58.03 (29.37)     1:23.51 (25.48)     1:47.31 (23.80)
  6 DePauw University  'C'                           NT   x1:49.97        
     1) Fischer, Brendan                2) Mullins, Nathan                
     3) Fadel, Mark                     4) Adeniran, Wole                 
                  27.89       57.91 (30.02)     1:26.17 (28.26)     1:49.97 (23.80)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby       DPU                       NT   10:13.13        
                  27.28       57.25 (29.97)     1:27.81 (30.56)     1:58.71 (30.90)
        2:29.85 (31.14)     3:01.30 (31.45)     3:32.90 (31.60)     4:04.33 (31.43)
        4:35.53 (31.20)     5:03.98 (28.45)     5:35.42 (31.44)     6:06.74 (31.32)
        6:38.25 (31.51)     7:09.91 (31.66)     7:41.21 (31.30)     8:12.59 (31.38)
        8:44.08 (31.49)     9:15.27 (31.19)     9:46.25 (30.98)    10:13.13 (26.88)
  2 Bretscher, Steven   20 Iupui-IN                  NT   10:15.11        
                  27.21       57.60 (30.39)     1:28.27 (30.67)     1:59.13 (30.86)
        2:30.34 (31.21)     3:01.58 (31.24)     3:33.07 (31.49)     4:04.49 (31.42)
        4:35.78 (31.29)     5:06.90 (31.12)     5:37.40 (30.50)     6:08.55 (31.15)
        6:40.06 (31.51)     7:11.09 (31.03)     7:42.47 (31.38)     8:13.65 (31.18)
        8:44.71 (31.06)     9:15.75 (31.04)     9:46.33 (30.58)    10:15.11 (28.78)
  3 Green, Luke         20 Iupui-IN                  NT   10:58.43        
                  27.69       58.66 (30.97)     1:30.85 (32.19)     2:03.42 (32.57)
        2:36.53 (33.11)     3:09.51 (32.98)     3:41.88 (32.37)     4:14.69 (32.81)
        4:48.20 (33.51)     5:21.85 (33.65)     5:55.84 (33.99)     6:29.73 (33.89)
        7:04.23 (34.50)     7:37.72 (33.49)     8:11.33 (33.61)     8:45.03 (33.70)
        9:18.25 (33.22)     9:52.32 (34.07)    10:25.96 (33.64)    10:58.43 (32.47)
  4 Perfitt, Tyler         DPU                       NT   11:01.88        
                  29.04     1:01.42 (32.38)     1:34.96 (33.54)     2:08.73 (33.77)
        2:41.99 (33.26)     3:15.82 (33.83)     3:49.52 (33.70)     4:23.27 (33.75)
        4:56.69 (33.42)     5:30.45 (33.76)     6:04.22 (33.77)     6:38.37 (34.15)
        7:12.18 (33.81)     7:45.46 (33.28)     8:18.87 (33.41)     8:52.42 (33.55)
        9:24.84 (32.42)     9:57.70 (32.86)    10:30.48 (32.78)    11:01.88 (31.40)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Johnny     DPU                       NT    1:45.25        
                  23.78       50.33 (26.55)     1:17.62 (27.29)     1:45.25 (27.63)
  2 Baugh, Josh            DPU                       NT    1:47.41        
                  24.73       51.86 (27.13)     1:19.36 (27.50)     1:47.41 (28.05)
  3 Rich, Tom              DPU                       NT    1:50.73        
                  25.84       53.52 (27.68)     1:22.19 (28.67)     1:50.73 (28.54)
  4 Ross, Neal A        21 Iupui-IN                  NT    1:50.97        
                  25.84       53.72 (27.88)     1:22.46 (28.74)     1:50.97 (28.51)
  5 Welch, Sam W        18 Iupui-IN                  NT    1:54.34        
                  25.77       54.58 (28.81)     1:24.26 (29.68)     1:54.34 (30.08)
  6 Zoss, Steven J      22 Iupui-IN                  NT    1:55.86        
                  25.85       54.71 (28.86)     1:25.17 (30.46)     1:55.86 (30.69)
  7 Fadel, Mark            DPU                       NT   x2:04.96        
                  27.99     1:00.05 (32.06)     1:32.62 (32.57)     2:04.96 (32.34)
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steurer, Michael J  20 Iupui-IN                  NT      54.51        
                  26.67       54.51 (27.84)                                        
  2 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT      58.45        
                  27.68       58.45 (30.77)                                        
  3 Klossner, Dylan        DPU                       NT      58.95        
                  29.46       58.95 (29.49)                                        
  4 Smith, Nate            DPU                       NT    1:00.49        
                  29.95     1:00.49 (30.54)                                        
  5 Fischer, Brendan       DPU                       NT   x1:00.63        
                  29.94     1:00.63 (30.69)                                        
  6 Smith, Ben B        22 Iupui-IN                  NT    1:01.09        
                  29.51     1:01.09 (31.58)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kukurugya, Matt        DPU                       NT    1:02.48        
                  29.60     1:02.48 (32.88)                                        
  2 Troxel, Alex           DPU                       NT    1:02.63        
                  29.85     1:02.63 (32.78)                                        
  3 Heideman, Andrew J  19 Iupui-IN                  NT    1:02.78        
                  28.83     1:02.78 (33.95)                                        
  4 Noakes, Craig M     21 Iupui-IN                  NT    1:04.55        
                  30.19     1:04.55 (34.36)                                        
  5 Smith, Tom             DPU                       NT    1:06.09        
                  30.81     1:06.09 (35.28)                                        
  6 Mullins, Nathan        DPU                       NT   x1:06.57        
                  30.91     1:06.57 (35.66)                                        
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Tyler A    22 Iupui-IN                  NT    1:58.21        
                  26.65       56.79 (30.14)     1:27.61 (30.82)     1:58.21 (30.60)
  2 Runion, Brogan         DPU                       NT    1:59.02        
                  26.82       57.29 (30.47)     1:28.31 (31.02)     1:59.02 (30.71)
  3 Ross, Neal A        21 Iupui-IN                  NT    2:04.18        
                  27.73       58.60 (30.87)     1:30.89 (32.29)     2:04.18 (33.29)
  4 Lancaster, Tom         DPU                       NT    2:04.23        
                  28.64       59.84 (31.20)     1:31.91 (32.07)     2:04.23 (32.32)
  5 Davis, Josh S       19 Iupui-IN                  NT    2:08.37        
                  26.98       58.31 (31.33)     1:32.26 (33.95)     2:08.37 (36.11)
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cook, John             DPU                       NT      21.71        
  2 Shaw, Justin        21 Iupui-IN                  NT      22.36        
  3 Flores, Brendan        DPU                       NT      22.44        
  4 Smith, Ben B        22 Iupui-IN                  NT      23.47        
  5 Welch, Sam W        18 Iupui-IN                  NT      23.59        
  6 Adeniran, Wole         DPU                       NT      24.66        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Contreras, Dean        DPU                       NT    X137.40        
 -- Keinsley, Matt         DPU                       NT    X164.80        
 -- Springer, Patrick      DPU                       NT    X193.50        
 -- Wishart, Adam          DPU                       NT    X244.15        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cook, John             DPU                       NT      47.21        
                  22.53       47.21 (24.68)                                        
  2 Montgomery, Johnny     DPU                       NT      48.40        
                  23.17       48.40 (25.23)                                        
  3 Shaw, Justin        21 Iupui-IN                  NT      49.14        
                  24.10       49.14 (25.04)                                        
  4 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT      49.45        
                  23.50       49.45 (25.95)                                        
  5 Rich, Tom              DPU                       NT     x50.49        
                  24.48       50.49 (26.01)                                        
  6 Zoss, Steven J      22 Iupui-IN                  NT      51.38        
                  24.20       51.38 (27.18)                                        
  7 Smith, Ben B        22 Iupui-IN                  NT      51.78        
                  24.44       51.78 (27.34)                                        
  8 Fadel, Mark            DPU                       NT     x55.84        
                  26.19       55.84 (29.65)                                        
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steurer, Michael J  20 Iupui-IN                  NT    1:57.49        
                  27.32       56.38 (29.06)     1:26.78 (30.40)     1:57.49 (30.71)
  2 Troxel, Alex           DPU                       NT    2:02.03        
                  28.62       58.90 (30.28)     1:30.25 (31.35)     2:02.03 (31.78)
  3 Boehme, Charlie        DPU                       NT    2:06.41        
                  29.79     1:01.14 (31.35)     1:33.16 (32.02)     2:06.41 (33.25)
  4 Smith, Nate            DPU                       NT    2:10.74        
                  31.04     1:03.84 (32.80)     1:37.38 (33.54)     2:10.74 (33.36)
  5 Green, Luke         20 Iupui-IN                  NT    2:12.94        
                  30.79     1:04.29 (33.50)     1:38.63 (34.34)     2:12.94 (34.31)
  6 Fischer, Brendan       DPU                       NT   x2:14.50        
                  31.61     1:05.82 (34.21)     1:40.99 (35.17)     2:14.50 (33.51)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noakes, Craig M     21 Iupui-IN                  NT    2:19.44        
                  31.93     1:07.58 (35.65)     1:44.05 (36.47)     2:19.44 (35.39)
  2 Heideman, Andrew J  19 Iupui-IN                  NT    2:19.72        
                  31.00     1:06.47 (35.47)     1:43.28 (36.81)     2:19.72 (36.44)
  3 DeGeus, Dan            DPU                       NT    2:20.47        
                  30.76     1:07.76 (37.00)     1:44.83 (37.07)     2:20.47 (35.64)
  4 Smith, Tom             DPU                       NT    2:21.36        
                  32.42     1:10.16 (37.74)     1:45.69 (35.53)     2:21.36 (35.67)
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby       DPU                       NT    4:50.85        
                  25.67       53.76 (28.09)     1:22.88 (29.12)     1:52.44 (29.56)
        2:22.13 (29.69)     2:51.83 (29.70)     3:21.81 (29.98)     3:51.82 (30.01)
        4:21.83 (30.01)     4:50.85 (29.02)                                        
  2 Ross, Neal A        21 Iupui-IN                  NT    5:01.43        
                  27.21       56.91 (29.70)     1:27.08 (30.17)     1:57.29 (30.21)
        2:27.79 (30.50)     2:58.66 (30.87)     3:29.68 (31.02)     4:00.52 (30.84)
        4:31.33 (30.81)     5:01.43 (30.10)                                        
  3 Bretscher, Steven   20 Iupui-IN                  NT    5:02.56        
                  27.36       57.48 (30.12)     1:28.32 (30.84)     1:59.59 (31.27)
        2:30.72 (31.13)     3:01.83 (31.11)     3:32.66 (30.83)     4:03.39 (30.73)
        4:33.71 (30.32)     5:02.56 (28.85)                                        
  4 Welch, Sam W        18 Iupui-IN                  NT    5:18.62        
                  28.31     1:00.55 (32.24)     1:33.14 (32.59)     2:05.94 (32.80)
        2:38.13 (32.19)     3:10.73 (32.60)     3:43.37 (32.64)     4:15.32 (31.95)
        4:47.47 (32.15)     5:18.62 (31.15)                                        
  5 Perfitt, Tyler         DPU                       NT    5:24.16        
                  28.92     1:01.63 (32.71)     1:34.38 (32.75)     2:07.92 (33.54)
        2:41.16 (33.24)     3:14.13 (32.97)     3:47.50 (33.37)     4:20.84 (33.34)
        4:53.19 (32.35)     5:24.16 (30.97)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Runion, Brogan         DPU                       NT      53.09        
                  24.89       53.09 (28.20)                                        
  2 Baugh, Josh            DPU                       NT      54.16        
                  25.10       54.16 (29.06)                                        
  3 McGowan, Tyler A    22 Iupui-IN                  NT      54.17        
                  25.48       54.17 (28.69)                                        
  4 Shaw, Justin        21 Iupui-IN                  NT      55.20        
                  26.16       55.20 (29.04)                                        
  5 Lancaster, Tom         DPU                       NT      57.08        
                  27.32       57.08 (29.76)                                        
  6 Davis, Josh S       19 Iupui-IN                  NT      57.50        
                  26.17       57.50 (31.33)                                        
  7 Klossner, Dylan        DPU                       NT     x58.50        
                  27.62       58.50 (30.88)                                        
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kukurugya, Matt        DPU                       NT    2:00.91        
                  25.32       57.57 (32.25)     1:32.45 (34.88)     2:00.91 (28.46)
  2 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT    2:05.14        
                  26.76       58.99 (32.23)     1:35.95 (36.96)     2:05.14 (29.19)
  3 McGowan, Tyler A    22 Iupui-IN                  NT    2:05.59        
                  26.75       59.09 (32.34)     1:37.06 (37.97)     2:05.59 (28.53)
  4 Boehme, Charlie        DPU                       NT    2:05.91        
                  27.61       59.68 (32.07)     1:38.07 (38.39)     2:05.91 (27.84)
  5 Steurer, Michael J  20 Iupui-IN                  NT    2:07.95        
                  27.09       58.30 (31.21)     1:39.35 (41.05)     2:07.95 (28.60)
  6 DeGeus, Dan            DPU                       NT   x2:10.12        
                  27.96     1:04.23 (36.27)     1:40.85 (36.62)     2:10.12 (29.27)
  7 Davis, Josh S       19 Iupui-IN                  NT    2:10.22        
                  26.79       59.90 (33.11)     1:39.81 (39.91)     2:10.22 (30.41)
  8 Smith, Tom             DPU                       NT   x2:13.21        
                  30.59     1:07.42 (36.83)     1:43.64 (36.22)     2:13.21 (29.57)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                           NT    1:26.96        
     1) Baugh, Josh                     2) Montgomery, Johnny             
     3) Cook, John                      4) Rich, Tom                      
                  22.27       43.38 (21.11)     1:04.73 (21.35)     1:26.96 (22.23)
  2 DePauw University  'B'                           NT    1:30.00        
     1) Spichiger, Robby                2) Mullins, Nathan                
     3) Runion, Brogan                  4) Flores, Brendan                
                  22.94       45.80 (22.86)     1:08.18 (22.38)     1:30.00 (21.82)
  3 Indiana University Purdue Univ-IN  'A'           NT    1:34.27        
     1) Zoss, Steven J 22               2) Smith, Ben B 22                
     3) Green, Luke 20                  4) Bretscher, Steven P 20         
                  23.93       47.04 (23.11)     1:10.15 (23.11)     1:34.27 (24.12)
  4 DePauw University  'C'                           NT   x1:37.96        
     1) Perfitt, Tyler                  2) Adeniran, Wole                 
     3) Fadel, Mark                     4) Fischer, Brendan               
                  24.64       48.76 (24.12)     1:13.59 (24.83)     1:37.96 (24.37)
  5 Indiana University Purdue Univ-IN  'B'           NT    1:38.17        
     1) Ross, Neal A 21                 2) Noakes, Craig M 21             
     3) Welch, Sam W 18                 4) Heideman, Andrew J 19          
                  24.34       50.19 (25.85)     1:13.84 (23.65)     1:38.17 (24.33)
 

Back