Show More


Seventh-ranked DePauw Men Defeat Rose-Hulman in Season's Final Dual Meet

February 6, 2010

February 6, 2010, Greencastle, Ind. —  The seventh-ranked DePauw men defeated Rose-Hulman by a 192-99 score at the Erdmann Natatorium and finished the dual meet portion of their schedule with a 7-2 record.

The Tigers swept both relays as Steve Klabak, Matt Kukurugya, Brendan Flores and John Cook started the meet with a win in the 200-yard medley relay in 1:37.67. Josh Baugh, Johnny Montgomery, Klabak and Cook wrapped up the meet with a first in the 400 freestyle relay in 3:10.17.

Robby Spichiger won the 200 free in 1:46.02 and the 200 backstroke in 2:05.74, while Klabak took first in the 100 backstroke in 55.61 seconds and Baugh won the 100 breaststroke in 1:00.85.

Cook won the 50 free in 21.63 seconds with Montgomery finishing first in the 100 free in 47.79 seconds and Kukurugya winning the 200 breast in 2:15.34. Kyle Kerrigan won the 500 free in 5:00.53 as did Charlie Boehme in the 400 individual medley in 4:19.88. Adam Wishart won the one-meter diving competition with 250.55 points.

DePauw competes in the Southern Collegiate Athletic Conference Championships, February 17-20, in Louisville, Ky.

 

Follow DePauw Athletics on Twitter  |  Become a Fan of DePauw Athletics on Facebook

 

Licensed to Depauw University           HY-TEK's Meet Manager 2/6/2010 04:40 PM
                  DePauw University vs Rose Hulman - 2/6/2010                  
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                           NT    1:37.67         11  
     1) Klabak, Steve                   2) Kukurugya, Matt                
     3) Flores, Brendan                 4) Cook, John                     
                  25.91       52.63 (26.72)     1:16.53 (23.90)     1:37.67 (21.14)
  2 Rose-Hulman Institute-IN  'A'               1:40.30    1:40.61          4  
     1) Krull, Alex                     2) Dejarnatt, Patrick             
     3) Huster, John                    4) Yount, Brian                   
                  26.62       54.92 (28.30)     1:18.17 (23.25)     1:40.61 (22.44)
  3 Rose-Hulman Institute-IN  'B'                    NT    1:45.03          2  
     1) Sollman, Ben                    2) Shotwell, Clayton              
     3) Dugan, Joshua                   4) Meininger, Ross                
                  26.76       56.02 (29.26)     1:20.76 (24.74)     1:45.03 (24.27)
  4 DePauw University  'C'                           NT    1:49.18        
     1) Perfitt, Tyler                  2) Smith, Tom                     
     3) Mullins, Nathan                 4) Adeniran, Wole                 
                  29.63       59.02 (29.39)     1:25.39 (26.37)     1:49.18 (23.79)
  5 DePauw University  'D'                           NT   x1:50.16        
     1) Runion, Brogan                  2) Fadel, Mark                    
     3) Smith, Nate                     4) Rich, Tom                      
                  27.46     1:00.79 (33.33)     1:27.19 (26.40)     1:50.16 (22.97)
  6 Rose-Hulman Institute-IN  'C'                    NT   x1:50.23        
     1) Foltz, Max                      2) Meyer, Matthew                 
     3) Carbo, Landry                   4) Laudick, Greg                  
                  29.66       59.97 (30.31)     1:26.44 (26.47)     1:50.23 (23.79)
 -- DePauw University  'B'                           NT         DQ        
     1) Kerrigan, Kyle                  2) DeGeus, Dan                    
     3) Baugh, Josh                     4) Boehme, Charlie                
                  26.53       53.93 (27.40)     1:17.70 (23.77)          DQ (22.48)
 
Event 4  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yuhas, Michael         RHIT-IN             10:58.71   18:33.44          9  
                  28.94     1:00.95 (32.01)     1:33.81 (32.86)     2:07.67 (33.86)
        2:41.55 (33.88)     3:15.36 (33.81)     3:49.87 (34.51)     4:24.05 (34.18)
        4:58.04 (33.99)     5:31.93 (33.89)     6:05.97 (34.04)     6:40.48 (34.51)
        7:14.73 (34.25)     7:49.18 (34.45)     8:23.69 (34.51)     8:58.30 (34.61)
        9:32.31 (34.01)    10:06.49 (34.18)    10:40.43 (33.94)    11:13.61 (33.18)
       11:47.79 (34.18)    12:21.63 (33.84)    12:55.01 (33.38)    13:28.51 (33.50)
       14:02.26 (33.75)    14:36.26 (34.00)    15:10.71 (34.45)    15:44.34 (33.63)
       16:18.69 (34.35)    16:52.22 (33.53)    17:26.60 (34.38)    18:00.84 (34.24)
       18:33.44 (32.60)
  2 Foltz, Max             RHIT-IN             11:20.33   19:28.63          4  
                  29.52     1:02.24 (32.72)     1:36.24 (34.00)     2:10.43 (34.19)
        2:45.10 (34.67)     3:20.14 (35.04)     3:55.12 (34.98)     4:31.10 (35.98)
        5:07.41 (36.31)     5:42.94 (35.53)     6:19.39 (36.45)     6:55.70 (36.31)
        7:32.16 (36.46)     8:08.08 (35.92)     8:43.67 (35.59)     9:19.51 (35.84)
        9:54.44 (34.93)    10:30.45 (36.01)    11:06.72 (36.27)    11:42.66 (35.94)
       12:19.21 (36.55)    12:55.01 (35.80)    13:30.65 (35.64)    14:07.25 (36.60)
       14:43.53 (36.28)    15:19.16 (35.63)    15:54.98 (35.82)    16:30.88 (35.90)
       17:06.58 (35.70)    17:42.73 (36.15)    18:18.28 (35.55)    18:54.06 (35.78)
       19:28.63 (34.57)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby       DPU                       NT    1:46.02          9  
                  24.66       51.74 (27.08)     1:19.11 (27.37)     1:46.02 (26.91)
  2 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT    1:48.44          4  
                  24.76       51.76 (27.00)     1:20.31 (28.55)     1:48.44 (28.13)
  3 Flores, Brendan        DPU                       NT    1:52.73          3  
                  26.76       56.23 (29.47)     1:25.07 (28.84)     1:52.73 (27.66)
  4 Yount, Brian           RHIT-IN              1:51.80    1:52.78          2  
                  25.26       52.64 (27.38)     1:22.18 (29.54)     1:52.78 (30.60)
  5 Ulrey, Andrew          RHIT-IN              1:56.23    1:56.87          1  
                  26.23       55.60 (29.37)     1:26.18 (30.58)     1:56.87 (30.69)
  6 Laudick, Greg          RHIT-IN              1:56.96    2:02.00        
                  27.10       56.70 (29.60)     1:28.67 (31.97)     2:02.00 (33.33)
  7 Ulrey, Michael         RHIT-IN              2:02.81   x2:04.35        
                  26.97       57.47 (30.50)     1:30.11 (32.64)     2:04.35 (34.24)
  8 Moravec, Matthew       RHIT-IN              2:03.22   x2:09.97        
                  27.89     1:00.95 (33.06)     1:35.25 (34.30)     2:09.97 (34.72)
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klabak, Steve          DPU                       NT      55.61          9  
                  27.31       55.61 (28.30)                                        
  2 Runion, Brogan         DPU                       NT      58.86          4  
                  28.60       58.86 (30.26)                                        
  3 Krull, Alex            RHIT-IN                55.53      59.27          3  
                  28.38       59.27 (30.89)                                        
  4 Rich, Tom              DPU                       NT      59.35          2  
                  28.97       59.35 (30.38)                                        
  5 Meyer, Matthew         RHIT-IN                   NT    1:02.52          1  
                  30.61     1:02.52 (31.91)                                        
  6 Perfitt, Tyler         DPU                       NT   x1:05.32        
                  32.17     1:05.32 (33.15)                                        
  7 Foltz, Max             RHIT-IN              1:01.58    1:05.87        
                  31.91     1:05.87 (33.96)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baugh, Josh            DPU                       NT    1:00.85          9  
                  28.26     1:00.85 (32.59)                                        
  2 Klossner, Dylan        DPU                       NT    1:05.32          4  
                  30.44     1:05.32 (34.88)                                        
  3 Dejarnatt, Patrick     RHIT-IN              1:05.18    1:06.32          3  
                  31.16     1:06.32 (35.16)                                        
  4 Shotwell, Clayton      RHIT-IN              1:03.74    1:06.34          2  
                  31.08     1:06.34 (35.26)                                        
  5 Mullins, Nathan        DPU                       NT    1:07.33          1  
                  30.97     1:07.33 (36.36)                                        
  6 Drake, Caleb           RHIT-IN              1:13.09    1:13.85        
                  34.19     1:13.85 (39.66)                                        
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ross, Matt             RHIT-IN              2:00.27    2:01.59          9  
                  26.99       57.38 (30.39)     1:28.88 (31.50)     2:01.59 (32.71)
  2 Lancaster, Tom         DPU                       NT    2:04.22          4  
                  28.26       59.57 (31.31)     1:31.37 (31.80)     2:04.22 (32.85)
  3 Carbo, Landry          RHIT-IN              2:11.52    2:10.92          3  
                  28.58     1:01.59 (33.01)     1:35.27 (33.68)     2:10.92 (35.65)
  4 Smith, Nate            DPU                       NT    2:16.38          2  
                  28.86     1:01.67 (32.81)     1:36.94 (35.27)     2:16.38 (39.44)
  5 Dugan, Joshua          RHIT-IN              2:12.20    2:17.04          1  
                  28.80     1:03.36 (34.56)     1:39.85 (36.49)     2:17.04 (37.19)
  6 Vaslow, Aaron          RHIT-IN              2:33.74   x2:29.40        
                  31.51     1:08.60 (37.09)     1:48.23 (39.63)     2:29.40 (41.17)
  7 Wallen, Nathan         RHIT-IN              2:30.60   x2:35.70        
                  29.82     1:05.57 (35.75)     1:48.55 (42.98)     2:35.70 (47.15)
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cook, John             DPU                       NT      21.63          9  
  2 Montgomery, Johnny     DPU                       NT      22.11          4  
  3 Klabak, Steve          DPU                       NT      22.28          3  
  4 Huster, John           RHIT-IN                22.46      22.63          2  
  5 Yount, Brian           RHIT-IN                22.70      23.12          1  
  6 Sollman, Ben           RHIT-IN                23.31      23.39        
  7 Adeniran, Wole         DPU                       NT     x24.40        
  8 Fischer, Brendan       DPU                       NT     x24.65        
  9 Fadel, Mark            DPU                       NT     x24.68        
 10 Meininger, Ross        RHIT-IN                24.42     x24.92        
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wishart, Adam          DPU                       NT     250.55          9  
  2 Parzych, Mark          RHIT-IN               219.75     249.25          4  
  3 Gerdov, Michael        RHIT-IN              2572.20     237.70          3  
  4 Spichiger, Robby       DPU                       NT     215.75          2  
  5 Keinsley, Matt         DPU                       NT     157.70          1  
  6 Ametsitsi, Julian      RHIT-IN               132.75     135.10        
  7 Contreras, Dean        DPU                       NT    x128.50        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Johnny     DPU                       NT      47.79          9  
                  22.89       47.79 (24.90)                                        
  2 Baugh, Josh            DPU                       NT      48.68          4  
                  23.46       48.68 (25.22)                                        
  3 Yount, Brian           RHIT-IN                50.77      51.18          3  
                  24.48       51.18 (26.70)                                        
  4 Runion, Brogan         DPU                       NT      51.24          2  
                  24.34       51.24 (26.90)                                        
  5 Moravec, Matthew       RHIT-IN                54.55      55.12          1  
                  26.55       55.12 (28.57)                                        
  6 Meininger, Ross        RHIT-IN                54.85      55.39        
                  26.63       55.39 (28.76)                                        
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Spichiger, Robby       DPU                       NT    2:05.74          9  
                  30.25     1:02.24 (31.99)     1:34.61 (32.37)     2:05.74 (31.13)
  2 Krull, Alex            RHIT-IN              2:05.60    2:08.92          4  
                  28.90     1:01.76 (32.86)     1:35.57 (33.81)     2:08.92 (33.35)
  3 Fischer, Brendan       DPU                       NT    2:14.55          3  
                  30.64     1:03.88 (33.24)     1:39.22 (35.34)     2:14.55 (35.33)
  4 DeGeus, Dan            DPU                       NT    2:18.11          2  
                  32.96     1:07.95 (34.99)     1:43.74 (35.79)     2:18.11 (34.37)
  5 Foltz, Max             RHIT-IN              2:13.45    2:21.69          1  
                  31.75     1:06.78 (35.03)     1:44.40 (37.62)     2:21.69 (37.29)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kukurugya, Matt        DPU                       NT    2:15.34          6.5
                  30.37     1:05.49 (35.12)     1:40.28 (34.79)     2:15.34 (35.06)
  1 Troxel, Alex           DPU                       NT    2:15.34          6.5
                  30.42     1:04.54 (34.12)     1:39.61 (35.07)     2:15.34 (35.73)
  3 Smith, Tom             DPU                       NT    2:20.47          3  
                  33.15     1:08.25 (35.10)     1:43.87 (35.62)     2:20.47 (36.60)
  4 Shotwell, Clayton      RHIT-IN              2:20.14    2:26.01          2  
                  32.05     1:09.34 (37.29)     1:47.29 (37.95)     2:26.01 (38.72)
  5 Meyer, Matthew         RHIT-IN              2:26.93    2:30.39          1  
                  33.12     1:11.33 (38.21)     1:50.01 (38.68)     2:30.39 (40.38)
  6 Vaslow, Aaron          RHIT-IN                   NT    2:44.88        
                  36.73     1:19.13 (42.40)     2:02.20 (43.07)     2:44.88 (42.68)
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kerrigan, Kyle         DPU                       NT    5:00.53          9  
                  26.95       56.05 (29.10)     1:25.74 (29.69)     1:55.70 (29.96)
        2:26.23 (30.53)     2:56.39 (30.16)     3:26.72 (30.33)     3:58.14 (31.42)
        4:29.79 (31.65)     5:00.53 (30.74)                                        
  2 Rich, Tom              DPU                       NT    5:05.39          4  
                  26.90       56.58 (29.68)     1:26.99 (30.41)     1:57.58 (30.59)
        2:28.77 (31.19)     2:59.82 (31.05)     3:31.19 (31.37)     4:02.82 (31.63)
        4:34.33 (31.51)     5:05.39 (31.06)                                        
  3 Ulrey, Andrew          RHIT-IN              5:06.04    5:16.15          3  
                  27.96       59.13 (31.17)     1:31.12 (31.99)     2:02.70 (31.58)
        2:34.37 (31.67)     3:06.26 (31.89)     3:38.66 (32.40)     4:11.19 (32.53)
        4:43.93 (32.74)     5:16.15 (32.22)                                        
  4 Perfitt, Tyler         DPU                       NT    5:17.22          2  
                  28.55     1:00.47 (31.92)     1:33.44 (32.97)     2:06.63 (33.19)
        2:39.16 (32.53)     3:11.67 (32.51)     3:43.59 (31.92)     4:16.26 (32.67)
        4:48.00 (31.74)     5:17.22 (29.22)                                        
  5 Dugan, Joshua          RHIT-IN                   NT    5:17.27          1  
                  28.18       59.43 (31.25)     1:31.59 (32.16)     2:04.06 (32.47)
        2:36.66 (32.60)     3:09.00 (32.34)     3:41.43 (32.43)     4:14.26 (32.83)
        4:46.63 (32.37)     5:17.27 (30.64)                                        
  6 Laudick, Greg          RHIT-IN              5:24.47    5:30.38        
                  27.81       59.50 (31.69)     1:32.19 (32.69)     2:05.29 (33.10)
        2:39.07 (33.78)     3:13.13 (34.06)     3:46.96 (33.83)     4:21.08 (34.12)
        4:55.71 (34.63)     5:30.38 (34.67)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huster, John           RHIT-IN                53.05      53.60          9  
                  25.23       53.60 (28.37)                                        
  2 Flores, Brendan        DPU                       NT      54.72          4  
                  25.29       54.72 (29.43)                                        
  3 Ross, Matt             RHIT-IN                55.68      55.43          3  
                  26.30       55.43 (29.13)                                        
  4 Lancaster, Tom         DPU                       NT      55.84          2  
                  26.72       55.84 (29.12)                                        
  5 Cook, John             DPU                       NT      56.64          1  
                  26.08       56.64 (30.56)                                        
  6 Carbo, Landry          RHIT-IN                56.77      59.08        
                  27.51       59.08 (31.57)                                        
  7 Krull, Alex            RHIT-IN                   NT   x1:01.19        
                  27.70     1:01.19 (33.49)                                        
  8 Wallen, Nathan         RHIT-IN              1:00.77   x1:03.56        
                  29.18     1:03.56 (34.38)                                        
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gerdov, Michael        RHIT-IN               298.10     260.40          9  
  2 Springer, Patrick      DPU                       NT     205.60          4  
  3 Parzych, Mark          RHIT-IN                   NT     113.00          3  
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boehme, Charlie        DPU                       NT    4:19.88          9  
                  27.73       58.78 (31.05)     1:32.27 (33.49)     2:06.08 (33.81)
        2:43.85 (37.77)     3:21.87 (38.02)     3:51.23 (29.36)     4:19.88 (28.65)
  2 Troxel, Alex           DPU                       NT    4:26.30          4  
                  28.35     1:00.95 (32.60)     1:35.19 (34.24)     2:09.23 (34.04)
        2:46.63 (37.40)     3:25.17 (38.54)     3:56.14 (30.97)     4:26.30 (30.16)
  3 Klossner, Dylan        DPU                       NT    4:29.88          3  
                  28.31     1:01.70 (33.39)     1:36.44 (34.74)     2:10.25 (33.81)
        2:49.70 (39.45)     3:29.57 (39.87)     4:00.45 (30.88)     4:29.88 (29.43)
  4 Sheets, Jake           RHIT-IN              4:30.49    4:38.84          2  
                  29.44     1:05.33 (35.89)     1:40.11 (34.78)     2:14.11 (34.00)
        2:54.15 (40.04)     3:35.63 (41.48)     4:07.72 (32.09)     4:38.84 (31.12)
  5 Ulrey, Michael         RHIT-IN              5:09.33    5:04.92          1  
                  30.90     1:06.87 (35.97)     1:46.71 (39.84)     2:27.69 (40.98)
        3:13.45 (45.76)     3:58.00 (44.55)     4:32.05 (34.05)     5:04.92 (32.87)
  6 Drake, Caleb           RHIT-IN              4:58.31    5:05.01        
                  29.28     1:04.10 (34.82)     1:44.34 (40.24)     2:24.92 (40.58)
        3:07.57 (42.65)     3:50.68 (43.11)     4:29.60 (38.92)     5:05.01 (35.41)
  7 Yuhas, Michael         RHIT-IN                   NT   x5:09.74        
                  30.91     1:10.63 (39.72)     1:50.14 (39.51)     2:30.06 (39.92)
        3:16.26 (46.20)     4:02.04 (45.78)     4:36.46 (34.42)     5:09.74 (33.28)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DePauw University  'A'                           NT    3:10.17         11  
     1) Baugh, Josh                     2) Montgomery, Johnny             
     3) Klabak, Steve                   4) Cook, John                     
                  23.17       48.98 (48.98)     1:10.96 (21.98)     1:35.87 (46.89)
        1:58.81 (22.94)     2:23.87 (48.00)     2:45.44 (21.57)     3:10.17 (46.30)
  2 DePauw University  'B'                           NT    3:20.24          4  
     1) Spichiger, Robby                2) Rich, Tom                      
     3) Flores, Brendan                 4) Kerrigan, Kyle                 
                  24.25       49.60 (49.60)     1:13.49 (23.89)     1:40.26 (50.66)
        2:05.00 (24.74)     2:31.24 (50.98)     2:54.48 (23.24)     3:20.24 (49.00)
  3 DePauw University  'C'                           NT   x3:29.32        
     1) Kukurugya, Matt                 2) Fadel, Mark                    
     3) Nash, Andrew                    4) Adeniran, Wole                 
                  24.01       50.20 (50.20)     1:16.03 (25.83)     1:44.96 (54.76)
        2:08.87 (23.91)     2:37.10 (52.14)     2:52.04 (14.94)     3:29.32 (52.22)
  4 Rose-Hulman Institute-IN  'A'               3:22.53    3:32.60          2  
     1) Sollman, Ben                    2) Dugan, Joshua                  
     3) Huster, John                    4) Ulrey, Andrew                  
                  24.85       52.56 (52.56)     1:17.63 (25.07)     1:45.81 (53.25)
        2:10.05 (24.24)     2:37.62 (51.81)     3:03.19 (25.57)     3:32.60 (54.98)
  5 Rose-Hulman Institute-IN  'B'                    NT    3:37.45        
     1) Laudick, Greg                   2) Ross, Matt                     
     3) Carbo, Landry                   4) Meininger, Ross                
                  25.40       54.47 (54.47)     1:19.62 (25.15)     1:48.00 (53.53)
        2:14.23 (26.23)     2:43.97 (55.97)     3:08.94 (24.97)     3:37.45 (53.48)
  6 Rose-Hulman Institute-IN  'C'                    NT   x3:47.46        
     1) Meyer, Matthew                  2) Wallen, Nathan                 
     3) Vaslow, Aaron                   4) Moravec, Matthew               
                  26.29       54.89 (54.89)     1:21.66 (26.77)     1:52.12 (57.23)
        2:19.90 (27.78)     2:50.36 (58.24)     3:17.81 (27.45)     3:47.46 (57.10)
 
Event 34  Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sollman, Ben                 RHIT-IN                   NT    2:09.02        
                  26.78       57.23 (30.45)     1:37.40 (40.17)     2:09.02 (31.62)
  2 Shotwell, Clayton            RHIT-IN                   NT    2:18.09        
                  29.73     1:08.08 (38.35)     1:45.51 (37.43)     2:18.09 (32.58)
  3 Dejarnatt, Patrick           RHIT-IN                   NT    2:23.63        
                  29.79     1:09.80 (40.01)     1:50.01 (40.21)     2:23.63 (33.62)
 

Back