Show More


Tigers Roll to 5-0 with Win at Wabash

November 7, 2012

Crawfordsville, Ind. - DePauw improved to 5-0 on the season and extended its win streak in dual meets to 21 straight following a 196-84 win at Wabash.

Casey Hooker was a double winner in the 1,000-yard freestyle (9:52.33) and the 500 free (4:42.76) as was Matt Gleason in the 200 butterfly (1:55.64) and 100 fly (52.05)

Thomas Bowers won on both diving boards as he totaled 147.65 points on the one-meter board and 134.3 in three-meter competition. 

Other DePauw winners included Alex Grisson in the 200 free (1:44.44), Alex Alfonso in the 100 backstroke (53.86), Matt Kukurugya in the 100 breaststroke (1:01.42), Matt Bacinich in the 50 free (21.67), Jack Burgeson in the 100 free (48.83) and Jordan Bantista in the 200 breast (2:14.73).

Wabash's firsts came in the 200 back as Elliot Johns won in 1:58.92 and in the 200 individual medley with Carter Adams finishing in 2:01.66.

The Tigers' 200 medley relay of Alfonso, Kukurugya, Gleason and Burgeson won in 1:36.15 as did the 400 free relay of Hooker, Alfonso, Grissom and Burgeson in 3:09.27.

DePauw returns to action on November 16-17 at the Wabash Invitational.

For more information on the DePauw men’s swimming and diving program, follow DePauw on Twitter (@DePauwAthletics / @DPUMensSwimming) or like them on Facebook (www.facebook.com/DePauwAthletics).

Licensed to Wabash College         HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/7/2012 08:44 PM
                           DPU v. Wabash - 11/7/2012                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University-IN  'A'                              NT    1:36.15   11  
     1) Alfonso, Alex I 19              2) Kukurugya, Matt A 21           
     3) Gleason, Matt P 20              4) Burgeson, Jack 20              
  2 Wabash College-IN  'A'                            1:33.63    1:38.53    4  
     1) Childress, Jake C               2) Batchelder, Steve C            
     3) Adams, Carter D                 4) Troyer, Aaron L                
  3 DePauw University-IN  'B'                              NT    1:38.71    2  
     1) Morrison, George G 21           2) Hessburg, Joe D 20             
     3) Bacinich, Matt S 19             4) Johnson, Cam M 19              
  4 Wabash College-IN  'B'                                 NT    1:42.79  
     1) Barnes, Adam F 20               2) Bleisch, Josh T 19             
     3) Highum, Clayton M 19            4) McGue, Chris R 18              
  5 DePauw University-IN  'C'                              NT    1:43.98  
     1) Ercoli, Chris 19                2) Petersen, Andrew B 18          
     3) McMurtry, Stephen T 18          4) Mullins, Nathan 21             
  6 Wabash College-IN  'C'                                 NT    1:46.53  
     1) Miller, Dylan M 19              2) Schramm, Matt J                
     3) Wise, Brad M 21                 4) Fouts, Matt D                  
 -- DePauw University-IN  'D'                              NT         DQ  
     1) Wilson, Hunter J 19             2) Rose, Noam J 18                
     3) Strubbe, J.R. R 20              4) Trevor, Warfield 18            
 
Event 2  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hooker, Casey A           20 DPU-IN                    NT    9:52.33    9  
  2 Bantista, Jordan C        20 DPU-IN                    NT    9:59.57    4  
  3 Belford, Jack A           18 Wabash-IN           10:07.25   10:03.94    3  
  4 McGuinness, Danny P       18 DPU-IN                    NT   10:09.00    2  
  5 Paquin, Joel R            18 Wabash-IN           10:16.74   10:09.49    1  
  6 Granados, Arturo E        19 Wabash-IN           10:16.47   10:22.17  
  7 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN           10:13.66   10:32.58  
  8 Curts, Mike M             21 DPU-IN                    NT   10:34.66  
 
Event 3  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grissom, Alex A           19 DPU-IN                    NT    1:44.44    9  
  2 Spichiger, Robby J        22 DPU-IN                    NT    1:46.78    4  
  3 Johns, Elliot M           18 Wabash-IN            1:48.40    1:47.31    3  
  4 Haeske, Matt R            21 DPU-IN                    NT    1:47.85    2  
  5 Barnes, Adam F            20 Wabash-IN            1:51.02    1:50.43    1  
  6 McGue, Chris R            18 Wabash-IN            1:53.29    1:50.79  
  7 Wilson, Hunter J          19 DPU-IN                    NT    1:53.65  
  8 Miller, Dylan M           19 Wabash-IN            1:55.22    1:54.33  
 
Event 4  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alfonso, Alex I           19 DPU-IN                    NT      53.86    9  
  2 Childress, Jake C            Wabash-IN              52.71      54.12    4  
  3 Troyer, Aaron L              Wabash-IN              51.80      54.43    3  
  4 Morrison, George G        21 DPU-IN                    NT      55.44    2  
  5 Ercoli, Chris             19 DPU-IN                    NT      56.01    1  
  6 Wise, Brad M              21 Wabash-IN            1:00.86    1:03.83  
 
Event 5  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kukurugya, Matt A         21 DPU-IN                    NT    1:01.42    9  
  2 Batchelder, Steve C          Wabash-IN              59.90    1:02.08    4  
  3 Bleisch, Josh T           19 Wabash-IN            1:02.40    1:02.39    3  
  4 Petersen, Andrew B        18 DPU-IN                    NT    1:02.50    2  
  5 Rose, Noam J              18 DPU-IN                    NT    1:06.11    1  
  6 Nemeth, Mike A               Wabash-IN            1:05.41    1:08.35  
  7 Trevor, Warfield          18 DPU-IN                    NT    1:08.42  
 
Event 6  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gleason, Matt P           20 DPU-IN                    NT    1:55.64    9  
  2 Adams, Carter D              Wabash-IN            1:54.73    1:58.07    4  
  3 McMurtry, Stephen T       18 DPU-IN                    NT    2:05.61    3  
  4 Highum, Clayton M         19 Wabash-IN            2:08.54    2:05.71    2  
  5 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN            2:05.89    2:06.72    1  
  6 Strubbe, J.R. R           20 DPU-IN                    NT    2:07.26  
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bacinich, Matt S          19 DPU-IN                    NT      21.67    9  
  2 Burgeson, Jack            20 DPU-IN                    NT      22.33    4  
  3 Hessburg, Joe D           20 DPU-IN                    NT      22.42    3  
  4 Johns, Elliot M           18 Wabash-IN              22.61      23.07    2  
  5 Nash, Andrew              21 DPU-IN                    NT      23.48    1  
  6 Schramm, Matt J              Wabash-IN              22.96      23.86  
  7 Fouts, Matt D                Wabash-IN              23.95      23.96  
 -- Johnson, Cam M            19 DPU-IN                    NT     X22.90  
 
Event 8  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowers, Thomas            22 DPU-IN                    NP     147.65    9  
 
Event 9  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burgeson, Jack            20 DPU-IN                    NT      48.83    9  
  2 Haeske, Matt R            21 DPU-IN                    NT      49.49    4  
  3 Batchelder, Steve C          Wabash-IN              49.10      49.79    3  
  4 Paquin, Joel R            18 Wabash-IN              52.11      51.24    2  
  5 Miller, Dylan M           19 Wabash-IN              51.29      51.36    1  
  6 Mullins, Nathan           21 DPU-IN                    NT      52.62  
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johns, Elliot M           18 Wabash-IN            2:01.15    1:58.92    9  
  2 Childress, Jake C            Wabash-IN            1:58.66    2:00.56    4  
  3 Morrison, George G        21 DPU-IN                    NT    2:01.01    3  
  4 Barnes, Adam F            20 Wabash-IN            2:01.25    2:05.23    2  
  5 Ercoli, Chris             19 DPU-IN                    NT    2:06.49    1  
  6 Wilson, Hunter J          19 DPU-IN                    NT    2:08.46  
  7 McMurtry, Stephen T       18 DPU-IN                    NT    2:19.38  
 
Event 11  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bantista, Jordan C        20 DPU-IN                    NT    2:14.73    9  
  2 Bleisch, Josh T           19 Wabash-IN            2:20.66    2:15.70    4  
  3 Kukurugya, Matt A         21 DPU-IN                    NT    2:15.74    3  
  4 Petersen, Andrew B        18 DPU-IN                    NT    2:18.30    2  
  5 Schramm, Matt J              Wabash-IN            2:17.75    2:23.98    1  
  6 Granados, Arturo E        19 Wabash-IN                 NT    2:25.57  
  7 Rose, Noam J              18 DPU-IN                    NT    2:28.38  
  8 Wise, Brad M              21 Wabash-IN            2:22.80    2:36.38  
 
Event 12  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hooker, Casey A           20 DPU-IN                    NT    4:42.76    9  
  2 Grissom, Alex A           19 DPU-IN                    NT    4:48.38    4  
  3 Spichiger, Robby J        22 DPU-IN                    NT    4:48.66    3  
  4 Belford, Jack A           18 Wabash-IN            4:52.09    4:53.29    2  
  5 McGue, Chris R            18 Wabash-IN            5:04.32    5:01.42    1  
  6 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN            4:56.00    5:08.63  
  7 Nemeth, Mike A               Wabash-IN            5:19.14    5:26.18  
 
Event 13  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gleason, Matt P           20 DPU-IN                    NT      52.05    9  
  2 Alfonso, Alex I           19 DPU-IN                    NT      52.77    4  
  3 Adams, Carter D              Wabash-IN              51.44      53.14    3  
  4 Bacinich, Matt S          19 DPU-IN                    NT      53.81    2  
  5 Troyer, Aaron L              Wabash-IN              52.14      53.92    1  
  6 Strubbe, J.R. R           20 DPU-IN                    NT      56.91  
  7 Paquin, Joel R            18 Wabash-IN              58.20      58.92  
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowers, Thomas            22 DPU-IN                    NP     134.30    9  
 
Event 15  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Carter D              Wabash-IN            1:56.50    2:01.66    9  
  2 Belford, Jack A           18 Wabash-IN            2:04.43    2:03.35    4  
  3 Kukurugya, Matt A         21 DPU-IN                    NT    2:05.22    3  
  4 Bantista, Jordan C        20 DPU-IN                    NT    2:06.79    2  
  5 Highum, Clayton M         19 Wabash-IN                 NT    2:11.71    1  
  6 Rose, Noam J              18 DPU-IN                    NT    2:14.42  
  7 Wise, Brad M              21 Wabash-IN            2:02.48    2:19.20  
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePauw University-IN  'A'                              NT    3:09.27   11  
     1) Hooker, Casey A 20              2) Alfonso, Alex I 19             
     3) Grissom, Alex A 19              4) Burgeson, Jack 20              
  2 DePauw University-IN  'B'                              NT    3:15.87    4  
     1) Bacinich, Matt S 19             2) Morrison, George G 21          
     3) Hessburg, Joe D 20              4) McGuinness, Danny P 18         
  3 Wabash College-IN  'A'                            3:10.21    3:16.56    2  
     1) Johns, Elliot M 18              2) Batchelder, Steve C            
     3) Troyer, Aaron L                 4) McGue, Chris R 18              
  4 DePauw University-IN  'C'                              NT    3:18.22  
     1) Haeske, Matt R 21               2) Gleason, Matt P 20             
     3) Johnson, Cam M 19               4) Spichiger, Robby J 22          
  5 Wabash College-IN  'B'                                 NT    3:25.62  
     1) Barnes, Adam F 20               2) Fouts, Matt D                  
     3) Paquin, Joel R 18               4) Miller, Dylan M 19             
  6 Wabash College-IN  'C'                                 NT    3:38.77  
     1) Bleisch, Josh T 19              2) Chorpenning, Andy R            
     3) Granados, Arturo E 19           4) Nemeth, Mike A                 
 
Back